تبلیغات
ایران جهانی در یک مرز - مطالب شهریور 1391
درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندها

پیوندهای روزانه

نویسندگان

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox

آشنایی با کوه‌ سهند - آذربایجان شرقی

سهند نام قله‌ای در جنوب شهر تبریز دراستان آذربایجان شرقی است

ارتفاع کوه سهند از سطح دریا 3695 متر می‌باشد و مخروطی بسیار پهن و گسترده دارد که از توف‌ها و خاکسترهای فوران تشکیل گردیده و بر اثر آب‌های جاری دره‌های تنگی در آنها ایجاد شده است.

سهند در زمره کوه‌های رشته کوه‌های البرز است که در شمال مراغه و از غرب به شرق کشیده شده و بلندترین قله آن جام نام دارد که ۳۷۱۰ متر ارتفاع دارد. سهند و جام دو قله به هم چسبیده این رشته کوه می‌باشند.

سهند در تمام سال پوشیده از برف است. دامنه‌های سهند در طول سال پوشیده از گل و ریحان و لاله واژگون است.

کوهستان سهند بعد از سبلان یکی از بزرگترین و مهمترین برجستگی‌های آذربایجان و از معروفترین کوه‌های آتشفشان و خاموش ایران است که در 50 کیلومتری جنوب تبریز و 40 کیلومتری شمال مراغه قرار گرفته است.

قله منفرد و آتشفشانی خاموش سهند در میان جلگه آذربایجان قد برافراشته است این کوهستان آتشفشانی خاموش شبیه آرارات و البرز و سبلان بوده خط فاصل بین دو توده خروجی البرز و توده ارمنستان به وجود آمده است.

ارتفاع متوسط سهند 1400 تا 2200 متر بوده که در آن بریدگی‌های سخت، دامنه‌هائی با شیب تند با تنگه‌های باریک و رشته کوه‌ها کشیده شده در موازات یکدیگر به وجود آمده است.

در این تنگه‌های کوهستانی رودخانه‌های پر آبی به سوی دو آبگیر عمده آذربایجان یعنی دریاچه ارومیه و دره قزل اوزن جریان دارند.

جهت رشته کوه‌های سهند اکثراً شرقی - غربی است ولی در مجموع کوه‌های سهند به صورت شعاعی در جهت مساوی کشیده شده‌اند.

حد شرقی سهند، شهرستان هشترود تا دره قزل اوزن و حد غربی آن سواحل شرقی دریاچه ارومیه می‌باشد

نوشته شده توسط :Saeed.R
یکشنبه 19 شهریور 1391-08:14 ق.ظ
نظرات() 

آشنایی با غارهای خربس - هرمزگان

محیط زیست > زیست‌بوم- همشهری آنلاین - محمد ملاحسینی:
بر پیشانی کوهی مشرف به ساحل جنوبی جزیره قشم، 4 دهانه غار، از درون به هم پیوسته، در ارتفاع 20 تا 30 متر به چشم می‌خورد که به غارهای خربس «Xarbes» شهرت دارند و گفته می‌شود از دوره مادها هستند

این غارها که از پدیده‌های کهن زمین شناختی به شمار می‌روند، همراه با دیگر پدیده‌ها و کوه‌ها و خود جزیره قشم دنباله چین خوردگی‌های رشته کوه های زاگرس هستند که در هزاره‌های گذشته از زیر آب سربرآورده‌اند.

این غارها از درون با مجموعه دهلیزها، تالارها و اتاق‌های متعدد به ابعاد 5/5×4 متر و چشمه‌ها و روزنه‌های گوناگونی که رو به شمال و جنوب قرار دارند، مؤید حضور مردمانی از دوران‌های کهن در این جزیره هستند.

پیداست که دست آدمیان به مرور زمان و به منظور کاربردهای گوناگون، شکل و سیمای این غارها و دیواره‌های آنها را دگرگون ساخته و مناسب نیازهای خود درآورده است.

ساختار رازآمیز این غارها و قرارگرفتن آن بر بلندی، این عقیده را دامن زده که اینجا در روزگار مادها نیایشگاه مهر و محلی برای ستودن الهه میترا بوده است.نوشته شده توسط :Saeed.R
شنبه 18 شهریور 1391-09:10 ب.ظ
نظرات() 

گوزن‌های زرد تشنه ارومیه، در دامن مهر روستاییان

محیط زیست > حیوانات- همشهری آنلاین: دست‌های مهربان اهالی اطراف دریاچه ارومیه بر سر گوزن‌های زرد تشنه سایه انداخته ؛ گوزن‌های جزیره اشک که اگر به آنها آب نرسد در آینده‌ای نه چندان دور فقط خاطره‌ای از آنها باقی می‌ماند

350 راس گوزن در بزرگ‌ترین دریاچه شور ایران چندی است که به دلیل خشکسالی و تغییرات آب و هوایی در معرض خطر تلف شدن قرار دارند و برای نجات جان خود در حال خروج از جزیره زیستگاه خود هستند و روستاییان مناطق جنوبی دریاچه ارومیه با دادن آب و علوفه دستی آنان را حفظ کرده‌اند.

اصغر محمدی فاضل، معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در این باره می‌گوید: در سال‌های 60 تا 68 تعداد 58 راس و از سال 85 تاکنون 32 راس گوزن زرد از جزیره اشک به مناطق طبیعی دیگر منتقل شدند. دراین انتقال‌ها تعدادی از گوزن‌ها نیز به جزیره کبودان واقع در دریاچه ارومیه منتقل شدند.

جثه‌ گوزن زرد از مارال کوچک‌‌تر است. نرها شاخ‌ های بلند و نسبتا پهنی دارند. رشد شاخ‌ها از یک سالگی به بعد شروع می ‌شود، ولی شاخک‌ها از دو سالگی ظاهر می‌شوند.در اواخر فصل زمستان شاخ‌ها می‌افتند و شاخ‌های جدید بلافاصله شروع به رشد می‌کنند و در تابستان تکمیل می‌شوند.

موها در فصل تابستان کوتاه است. رنگ پشت و پهلوها در این فصل زرد متمایل به قرمز و زیر بدن و کفل‌ها و دم سفید است. در قسمت پشت و پهلوها خال‌های سفید مشخصی دارد. در زمستان موها بلندتر و به رنگ خاکستری با خال‌های نامشخص است.

با خشک شدن دریاچه ارومیه ، حیات این گونه‌های زیبا با خطر انقراض جدی روبروست. وضعیت فعلی دریاچه موجب شده تا برخی گوزن‌ها در جستجوی آب از جزیره اشک خارج شوند و به سمت روستاهای مجاور دریاچه عزیمت کنند که خوشبختانه با ملاطفت و مهربانی اهالی روبرو شدند. روستاییان با آبرسانی و دادن علوفه ده‌ها راس گوزن زرد محیط زیست استان آذربایجان غربی را مطلع کردند و سازمان حفاظت محیط زیست نیز گروهی از کارشناسان را به این منطقه اعزام کرد.

بر اساس اطلاعات و گزارشی که از دو استانپ آذربایجان شرقی و غربی رسیده حدود 30 راس گوزن از جزیره اشک خارج شدند که توسط گروه‌های زنده گیری محیط زیست زنده گیری و به منطقه ' رشکان ' به عنوان قرنطینه منتقل شدند.

اولین گروه گوزن زرد بین سال های 56 تا 62 در قالب 23 راس از زیستگاه طبیعی خود یعنی استان خوزستان به جزیره اشک در دریاچه ارومیه منتقل شدند که این تعداد در مدت 35 سال گذشته به 350 راس افزایش یافت .

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست می‌گوید: مطالعاتی که توسط سازمان محیط زیست در سال‌های گذشته و امسال انجام شده نشان می‌دهد جزیره 'اشک 'از لحاظ بوم شناختی توانایی نگهداری این تعداد گوزن را ندارد . توان این جزیره حدود 250 راس گوزن پیش بینی شده لذا اقدامات لازم برای زنده گیری و انتقال آنها به زیستگاه‌های طبیعی و مراکز تکثیر و پرورش انجام شده است.

در حال حاضر شرایط خشکسالی و پایین آمدن سطح آب دریاچه ارومیه باعث خروج گوزن‌ها از جزیره شده که مستلزم تجهیز گروه‌های زنده گیری و انتقال آنها است که خوشبختانه اقدامات خوبی در این باره صورت گرفته است.

فاضل می‌افزاید: سازمان محیط زیست با همکاری ستاد بحران دو استان اذربایجان غربی و شرقی و جلب مشارکت تشکل‌های مردمی در فرایندی اقدام به صدور دستورالعملی در 14 بند کرد تا در قالب آن اقدامات لازم برای نجات این گوزن‌ها صورت گیرد.

وی درباره تلفات ناشی از خروج گوزن‌ها از زیستگاه‌های خود گفت: تاکنون تلفاتی گزارش نشده اما با توجه به شرایط دریاچه ارومیه و فاصله زیاد جزیره اشک با روستاهای جنوبی دریاچه، پیش بینی می‌کنیم ممکن است برخی از این گونه‌ها بر اثر تشنگی یا گرفتار شدن در مانداب و باتلاقی بودن برخی مناطق خشک شده گرفتار و تلف شوند.

فاضل ادامه داد: در حال حاضر گروه‌های زنده گیری در بخش شرقی ، غربی و جنوبی دریاچه مستقر هستند و اقدامات لازم برای مراقبت‌های دامپزشکی صورت گرفته است و آبرسانی تشدید شده است.

مساله آبرسانی اولین مشکلی بود که جزایر دریاچه ارومیه با آن مواجه شدند که در این راستا محیط زیست با استفاده از قایق اقدام به آبرسانی به جزایرکرد اما امسال به دلیل افت شدید آب و پایین آمدن سطح آب دریاچه امکان آبرسانی با قایق غیر ممکن شد لذا با استفاده از بالگرد و هاورکرافت آبرسانی صورت گرفت اما به دلیل بالا بودن هزینه اجاره این تجهیزات این روش هم متوقف شد. این روند موجب شد گوزن ها برای نجات از تشنگی به روستاهای اطراف دریاچه پناه بیاورند که خوشبختانه اهالی برخورد خوبی با این حیوانات داشتند.

به گفته فاضل مساله دیگری که خشکسالی برای حیات وحش جزایر دریاچه ارومیه ایجاد کرد خروج این گونه‌ها از زیستگاه طبیعی آنهاست . اغلب جزایر به دلیل محاصره شدن در آب مانع خروج گونه‌های جانوری می‌شدند اما شرایط کنونی دریاچه و خشک شدن آب اطراف جزایر باعث شد تا گوزن‌ها بتوانند خود را به حاشیه دریاچه برسانند.

فاضل اضافه می‌کند: محیط بانان اداره کل محیط زیست استان آذربایجان غربی به محض دریافت گزارشی مبنی بر حضور گوزن‌ها در روستاهای اطراف دریاچه در قالب گروه‌های گشت اقدام به جستجو در منطقه کردند و با استفاده از تجهیزات و سلاح‌های بیهوشی موفق به زنده گیری این حیوانات شدند.

فاضل می‌گوید:سازمان محیط زیست از مشارکت مردم ، تشکل‌های دوستدار محیط زیست و اهالی حاشیه دریاچه ارومیه که نسبت به پناه دادن و آبدهی دستی این گونه‌ها اقدام کرده‌اند تشکر و قدردانی می‌کند و این سپاس حداقل اقدامی است که می‌توان در برابر روستاییان گمنام اما پرتلاش و مهربان مناطق جنوبی دریاچه ارومیه انجام داد .نوشته شده توسط :Saeed.R
پنجشنبه 16 شهریور 1391-02:24 ب.ظ
نظرات() 

آشنایی با قله توچال - تهران

محیط زیست > زیست‌بوم- همشهری آنلاین - محمد ملاحسینی:
قله توچال و کوهستان پیرامون آن به صورت یک خط الراس شرقی- غربی در جناح جنوبی رشته کوه‌های البرز مرکزی و در شمال شهر تهران قرار دارد

این کوهستان از شمال به دره رودخانه‌های جاجرود و شهرستانک و از غرب توسط خط الراس کم ارتفاع‌تری به قلل شمالی کوه‌های کرج متصل می‌باشد.

توچال بلندترین ارتفاع شمال تهران از طریق شانه غربی خود موسوم به هومند به ارتفاع 3900 متر به گردونه 3700 متری شهرستانک و سپس به قله شاه نشین بزرگ به ارتفاع 3850 متر متصل می‌شود و از سمت شرق توسط خط الراس قوسی شکلی پس از تشکیل قلل پیازچال و لزون از طریق گردنه کوتاه لوپهنه به قلل دارآباد ارتباط می‌یابد.

قله از طریق جناح شمالی هومند به قله قزقونچال و یال‌های فرعی منطقه آهاربشم و شهرستانک منتهی می‌گردد این خط الراس شمال توچال را از طریق قله قلعه دختر و سی چال به گردنه دیزین و سپس به سایر بلندی‌های البرز مرکزی متصل می‌سازد.

از جمله جاذبه‌های فرعی کوهستان توچال باید از امامزاده ابراهیم، دیواره 150 متری مشهور بند یخچال منطقه سنگنوردی بند یخچال، آبشار دوقلو و پناهگاه‌های بزرگ شیرپلا، کلک چال و پلنگ چال نام برد.

پناهگاه توچال، در قله توچال و در ارتفاع ۳۹۶۰ متری ساخته شده‌است.قله توچال یکی از مقصدهای اصلی کوه‌نوردان تهران است.

تله‌کابین توچال در پایان خیابان ولنجک و در ۳ کیلومتری میدان تجریش در منطقه شمیرانات واقع شده‌است.

مناسب ترین زمان‌های صعود به قله ماه‌های اردیبهشت، خرداد، مهر و آبان است.نوشته شده توسط :Saeed.R
پنجشنبه 9 شهریور 1391-01:08 ب.ظ
نظرات() 

تخریب زیستگاه خرس قهوه‌ای، مرال و شوکا

محیط زیست > حیوانات- گروه محیط‌زیست - اسدالله افلاکی:
گزارش‌های دریافتی همشهری حاکی از آن است که بخشی از منطقه حفاظت شده یخکش از توابع بهشهر درحال تخریب است. این درحالی است که این منطقه یکی از زیستگاه‌های خرس قهوه‌ای، شوکا و مرال محسوب می‌شود.

حر منصوری، فعال محیط‌زیست در این‌باره به همشهری گفت: در منطقه حفاظت شده یخکش، آبشاری در ارتفاعات روستای پاسند واقع شده که «اس ت او» (در گویش مازندرانی به‌معنای آب سفید است) نام دارد. این آبشار زیبا مشرف به رودخانه «جزی» است که از شمال البرز شرقی به سمت دامنه‌های جنوبی البرز در جریان است. متأسفانه طی سال‌های اخیر ساخت سدی با عنوان «گل ورد» در جنوبی‌ترین نقطه این رودخانه در دستور کار قرار گرفته و هم‌اکنون در دست احداث است. وی افزود: از آنجایی که این رودخانه از زیستگاه خرس قهوه‌ای، مرال، شوکا، گرگ، روباه، شغال و گونه‌های دیگر عبور می‌کند هرگونه عملیات اجرایی حیات این حیوانات را به خطر می‌اندازد به‌ویژه آنکه چند ماهی است با مجوز یا بدون مجوز، حجم بسیار زیادی شن، ماسه و سنگ از این رودخانه برداشت و به محلی که سد در دست احداث است حمل می‌کنند. در واقع شن و ماسه مورد نیاز سد را از این رودخانه تأمین می‌کنند.

منصوری ادامه داد: تخریب‌ها فقط به برداشت شن، ماسه و سنگ از رودخانه جزی محدود نمی‌شود بلکه جاده‌ای در سمت غرب رودخانه در حال ساخت است که به‌طور یقین زیستبوم‌های منطقه را تهدید می‌کند به‌طوری‌که هنوز ساخت این جاده به اتمام نرسیده، هجوم گردشگران به این منطقه بکر آغاز شده و هم‌اکنون کل منطقه به پارکینگی از خودروهای این افراد تبدیل شده است.

از نگاه کارشناس

دکتر اسماعیل کهرم، استاد حیات‌وحش ضمن انتقاد از تخریب منطقه حفاظت شده یخکش به همشهری گفت: منطقه حفاظت شده یخکش منطقه‌ای جنگلی، مرتفع و ابرگیر است که به‌دلیل شرایط خاصی که دارد مردم محلی در گذشته با استفاده از سرمای زمستان، یخچال‌هایی در این منطقه ایجاد می‌کردند و در فصل گرما یخ‌ها را به‌فروش می‌رساندند. ضمن آنکه از نظر حیات وحش هم اهمیت ویژه‌ای دارد.

استاد دانشگاه و عضو هیأت علمی درباره ساخت جاده در این منطقه تصریح کرد: منطقه منحصربه‌فرد یخکش به این دلیل مصون مانده که تاکنون ناشناخته مانده و دسترسی به آن وجود نداشته است؛ اما احداث جاده نه‌تنها پای شکارچیان را به منطقه باز می‌کند که باعث ویلا‌سازی‌ در منطقه می‌شود.

وی درباره حیات وحش منطقه گفت: این منطقه زیستگاه حیوانات ارزشمندی ازجمله خرس قهوه‌ای است. این حیوان از انسان گریزان است به همین دلیل به ارتفاعاتی نظیر یخکش پناه می‌برد. مرال از دیگر گونه‌های حیات وحش این منطقه است که شدیدا در معرض خطر است. شوکا که کوچک‌ترین گوزن ایرانی است نیز در همین زیستگاه زندگی می‌کند زیرا یخکش هنوز امن است. بدیهی است با ساخت جاده و باز شدن پای شکارچیان به منطقه و رونق گرفتن ساخت‌وساز، مجالی برای ادامه حیات مرال، خرس قهوه‌ای و شوکا باقی نخواهد ماند.

کهرم خاطرنشان کرد: وقتی در منطقه‌ای بکر نظیر یخکش، فعالیت عمرانی مغایر با معیارهای زیست‌محیطی انجام می‌شود مردم منطقه ابتدا تصور می‌کنند این به نفع آنهاست زیرا این فعالیت‌ها باعث افزایش قیمت اراضی آنها می‌شود و آنها اراضی خود را می‌فروشند. درحالی‌که پس از چند سال متوجه می‌شوند که چه بلایی بر سرشان آمده است زیرا باید سرایدار خانه‌ای بشوند که قبلا متعلق به خودشان بوده است. نمونه بارز آن کلاردشت است که مردم محلی زمین‌های خود را با این تصور که گران شده به سودجویان فروختند اما پس از چند سال سرایدار و نگهبان همان خانه‌هایی شدند که روزی زمین آنها متعلق به خودشان بود.نوشته شده توسط :Saeed.R
دوشنبه 6 شهریور 1391-01:21 ب.ظ
نظرات()