تبلیغات
ایران جهانی در یک مرز - مطالب تیر 1391
درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندها

پیوندهای روزانه

نویسندگان

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox

غار کان گوهر - فارس

غار کان گوهر در بخش سرچهان شهرستان بوانات در استان فارس قرار دارد

شهرستان بوانات به مرکزیت شهر سوریان در شمال شرقی استان فارس قرار دارد و از دو بخش مرکزی و سرچهان تشکیل شده است.

بوانات از شمال با شهرستان ابرکوه و بخش مروست از استان یزد و از جنوب‌غرب با شهرستان مهریز و از غرب با شهرستان خرم بید همجوار است.

غار کان گوهر به عنوان بزرگترین و مهم‌ترین معدن سنگ آهن و از آثار تاریخی مهم شهرستان بوانات فارس و مربوط به ادوار پیش از تاریخ، به دلیل داشتن کانی‌های قوی و با ارزش معدنی چون آهن و منگنز به نام کان گوهر شهرت یافته است.

این غار در مسیر جاده آسفالته بوانات به سیرجان، یک کیلومتر بعد از روستای منج سمت راست جاده و در کوه سفید (توتک) که قسمتی از کوه زاگرس می‌باشد در داخل تنگه معروف به بند نو واقع شده است.

غار کان گوهر از آثار با ارزش زمین شناسی و میراث گذشته عهد مفرغ است و طول آن حدود 2 کیلو متر می باشد که از کانی های آهن و منگنز قوی بوده و به صورت رگه ای قرار داشته و در گذشته تخلیه شده است.

دهانه غار به ابعاد ۳۰ در۲۰ متر و در راس مثلث فرو افتاده ای قرار دارد. ارتفاع دهانه از سطح دریا ۲۳۰۰ متر است. مثلثی برابر پهلو به قاعده حدود ۱۰۰ متر و چسبیده به کف دره و ارتفاع حدود ۲۵۰ متر به طول قالبی یعنی عمود بر سطح مایل دامنه کوه فرو افتاده و سطح آن محاط در دیواره های عمودی با متوسط ارتفاع ۱۲ متر است. حجم این فرو افتادگی چیزی در حدود 100 هزار متر مکعب می باشد.

غار شامل دو بخش است: بخش ریزش کرده و بخش طبیعت ساخته. بعد از ورود به غار، تالاری مدور به شعاع ۳۰ متر قرار دارد. ارتفاع سقف در این محل حدود 20 متر است، تالار با شیبی ۵۰ درجه به سوی پایین می رود، سپس وارد تالاری بیضی شکل به قطرهای ۴۰ در ۱۸۰ می‌شود که با شیبی ۶۰ درجه به سمت بالا می رود.

با عبور از دالانی کوتاه، تالار دیگری به ا بعاد ۱۲ در۱۰ متر که سنگ های سیاه و سفید زیبایی ساخته شده قرار دارد، درون این تالار پرتگاهی به بلندی 8 متر دیده می‌شود و در انتهای آن دهلیزی قرار گرفته است.

دهلیز گوشه تالار آخر، طبیعت ساخته و حدود دوازده متر است و به تالاری به ابعاد ۱۵ در ۱۲ متر وصل می شود. دیواره‌های این تالار پوشیده از غار سنگ‌های گل کلمی می‌باشد.

گودال کوچک آب که محل ریزش چکه است در کف آن وجود دارد و آثار ریزش سقف در این تالار به چشم می خورد. از انتهای این تالار دهلیزی که باید خزیده از آن عبور کرد شروع می‌شود که پس از حدود ۲۰ متر به یک چاه می‌رسد.

غار

بدنه چاه در بعضی بخش‌ها تنگ و دست و پا به بدنه می رسد و در بعضی قسمت‌ها بدنه گشاد شده و باید پاندول وار از آن گذر کرد.

سالن‌های مرتفع غار که ارتفاع سقف بعضی از قسمتهای آن تا 30 متر می‌رسد و تونل‌های طویل آن از دید بسیاری از مردم پنهان مانده و در حال ناپدید شدن می باشد و ارتباط تونل انتهایی آن بر اثر رسوبات جدید در حال قطع شدن با بیرون است.

غار دارای یک دهانه اصلی در ارتفاع حدود 80 متری از کف دره و یک دهانه فرعی در پایین درارتفاع 15 متری از کف دره می باشد.

این غار به دلیل ساختار خاص زمین شناسی که از سنگهای معدنی تشکیل شده از نوع سنگهای سست و قابل ریزش می‌باشد و این امر باعث گردیده جلوی دهانه غار بر اثر ریزش سنگهای بزرگ و کوچک کاملا مضطرب شود.

ریزش سنگها و شیب نسبتا تند کوه دسترسی آسان به دهانه اصلی و داخل غار را کمی با مشکل مواجه ساخته است. جلوی دهانه غار سنگهای زیادی قرار گرفته و به دلیل ریزش بی‌رویه سنگ امکان دستیابی به آثار و لایه‌های باستانی احتمالی غیر ممکن شده است.

یکی از ویژگیهای منحصر به فرد غار کان گوهر این است که در دوران باستان محلی جهت استخراج سنگ و کانی‌های معدنی بوده است و این غار به دلیل داشتن منابع غنی معدنی می‌تواند مکان مناسبی جهت جذب محققین، گردشگران و زمین شناسان از نقاط مختلف جهان باشد.

غار

نوع بهر ه برداری از این مکان در گذشته تولیدی - صنعتی بوده ولی در حال حاضر متروکه است. سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در سال 1387 این اثر تاریخی را با شماره 23146 در فهرست آثار ملی ایران ثبت کرد.نوشته شده توسط :Saeed.R
چهارشنبه 28 تیر 1391-10:14 ب.ظ
نظرات() 

آشنایی با غارهای خربس - هرمزگان

آشنایی با غارهای خربس - هرمزگان
بر پیشانی کوهی مشرف به ساحل جنوبی جزیره قشم، 4 دهانه غار، از درون به هم پیوسته، در ارتفاع 20 تا 30 متر به چشم می‌خورد که به غارهای خربس «Xarbes» شهرت دارند و گفته می‌شود از دوره مادها هستند

این غارها که از پدیده‌های کهن زمین شناختی به شمار می‌روند، همراه با دیگر پدیده‌ها و کوه‌ها و خود جزیره قشم دنباله چین خوردگی‌های رشته کوه های زاگرس هستند که در هزاره‌های گذشته از زیر آب سربرآورده‌اند.

این غارها از درون با مجموعه دهلیزها، تالارها و اتاق‌های متعدد به ابعاد 5/5×4 متر و چشمه‌ها و روزنه‌های گوناگونی که رو به شمال و جنوب قرار دارند، مؤید حضور مردمانی از دوران‌های کهن در این جزیره هستند.

پیداست که دست آدمیان به مرور زمان و به منظور کاربردهای گوناگون، شکل و سیمای این غارها و دیواره‌های آنها را دگرگون ساخته و مناسب نیازهای خود درآورده است.

ساختار رازآمیز این غارها و قرارگرفتن آن بر بلندی، این عقیده را دامن زده که اینجا در روزگار مادها نیایشگاه مهر و محلی برای ستودن الهه میترا بوده است.نوشته شده توسط :Saeed.R
چهارشنبه 28 تیر 1391-10:13 ب.ظ
نظرات() 

خطر حذف پناهگاه حیات وحش از فهرست مناطق چهارگانه

خطر حذف پناهگاه حیات وحش از فهرست مناطق چهارگانه


جمعه گذشته ساعت 11تا یک بعدازظهر، یک گروه 130نفره تحت عنوان دومین دوره مسابقه تالاب‌نوردی ساحل به ساحل میانکاله بهشهر وارد پناهگاه حیات وحش میانکاله شدند تا عامل دیگری به عوامل تهدید‌کننده این تالاب افزوده شود.

این در حالی است که پس از نصب بنرهای تبلیغاتی برای برگزاری این مسابقه، ده‌ها کارشناس و فعال محیط‌زیست در این زمینه هشدار دادند. حر منصوری، دیده‌بان میانکاله دراین باره به همشهری گفت: این مسابقه در حالی برگزار شد که مسئولان محیط‌زیست می‌گویند ما مجوزی برای اجرای چنین مسابقه‌ای صادر نکرده‌ایم. این درحالی است که نام محیط‌زیست به‌عنوان حامی مسابقه روی تمام بنرهای تبلیغاتی مربوط به مسابقه درج شده است.

این فعال محیط‌زیست مقیم منطقه تصریح کرد: هرچند محیط‌زیست با اجرای این طرح موافقت کرده بود اما مأموران اداره محیط‌زیست بهشهر با کمک محیط‌بانانی که از نکا و اطراف بهشهر به منطقه آمده بودند از ورود مسئولان برگزار‌کننده مسابقه به تالاب جلوگیری کردند. در نتیجه با وجود آنکه قرار بود 130شرکت‌کننده مسابقه از در ورودی غرب شبه جزیره وارد میانکاله شوند و پس از طی عرض تالاب به جاده شهرداری در جنوب تالاب برسند، به‌دلیل مقاومت محیط‌بانان، از جاده شهرداری در جنوب تالاب وارد شدند اما به‌خاطر گل و لای و نیزارهای حاشیه جنوبی تالاب اغلب شرکت‌کنندگان نتوانستند به خط پایان برسند.

از نگاه پرنده‌شناس

دکتر اسماعیل کهرم، استاد حیات وحش هم ضمن ابراز تأسف از برگزاری مسابقه تالاب‌نوردی در میانکاله به همشهری گفت: آنطور که به من اطلاع داده‌اند رئیس اداره محیط‌زیست بهشهر با برگزاری مسابقه در تالاب و پناهگاه حیات وحش میانکاله موافقت کرده، ضمن آنکه امسال، دومین سالی است که این مسابقه برگزار می‌شود. نکته اینجاست که مسابقه در جایی برگزار می‌شود که عنوان آن پناهگاه حیات وحش است و نیاز به آرامش دارد، الان هم فصل زادآوری پرندگان است و هنوز شمار قابل‌توجهی جوجه در منطقه وجود دارد. این مدرس محیط‌زیست افزود: روز جمعه گذشته همزمان با بزرگداشت دماوند، این مسابقه در حال برگزاری بود.

در این مراسم که در رینه برگزار شد، قرار بود درباره دماوند و ضرورت حفاظت از این میراث گرانبهای طبیعی صحبت کنم اما مسابقه تالاب‌نوردی سبب شد تا درباره محیط‌زیست کشور و عوامل تهدید‌کننده آن صحبت کنم. این درحالی بود که جماعت حاضر در مراسم که قریب به پنج هزار نفر بودند یکصدا خواستار حفظ میانکاله و دماوند شدند اما متأسفانه این مراسم و درخواست‌ها تأثیر چندانی در حفاظت از میراث طبیعی کشور ندارند؛ کما اینکه با وجود برگزاری مراسم حفاظت از دماوند که هرسال برگزار می‌شود یک عده تحت عناوینی چون معدنکاوی همچنان به غارت دماوند مشغولند. کهرم خاطرنشان کرد: وقتی با دماوند که یکی از نمادهای ملی و طبیعی کشور است چنین رفتاری می‌شود برگزاری مسابقه تالاب‌نوردی در میانکاله امری دور از انتظار نیست. البته گفته می‌شود که شماری از محیط بانان با این کار مخالفت کرده‌اند که این درخور تحسین است ولی این مقاومت وقتی کارساز است که مسئولان محیط‌زیست با برگزاری مسابقه مخالف باشند.

این استاد دانشگاه یادآور شد: براساس تعاریف جهانی، پناهگاه حیات وحش محیطی امن برای حیات وحش است که کسی حق تعرض به آن را ندارد. حتی ورود به این مناطق تحت شرایط خاصی صورت می‌گیرد؛ ضمن آنکه حداکثر جمعیتی که می‌تواند به‌طور همزمان وارد این منطقه شود، 25نفر است آن هم به همراهی یک کارشناس و متخصصی که به آنها بگوید چگونه و از کجا عبور کنند تا آسیبی به منطقه وارد نشود. متأسفانه در پناهگاه حیات وحش میانکاله، نه‌تنها این موارد رعایت نمی‌شود که در آنجا قدم به قدم، برای صید ماهی و شکار پرنده کومه ساخته‌اند؛ اینها مغایر با معیارها و ضوابط بین‌المللی است. به گفته کهرم، وقتی در چنین منطقه‌ای گروهی بالغ بر 100نفر وارد می‌شوند تا به قول خودشان مسابقه تالاب‌نوردی برگزار کنند، مسلم است که آرامش پرندگان سلب و زادآوری آنها با خطر جدی مواجه ‌شده علاوه براین، شمار قابل توجهی از قورباغه‌ها، ماهی‌ها و گیاهان آبزی نابود می‌شوند.

کهـــرم گفت: وقتی معیارهای زیست‌محیطی رعایت نشود تالاب و پناهگاه حیات وحش کارکرد زیست‌محیطی خودش را از دست می‌دهد و در واقع با یوسف آباد تهران فرقی نخواهد داشت؛ کما اینکه در حال حاضر هم تمام اراضی اطراف این تالاب در دست ساخت‌وساز است، ضمن آنکه می‌خواهند در همین منطقه پالایشگاه احداث کنند.

به گفته وی، این روند اگر ادامه داشته باشد تالاب و پناهگاه حیات وحش میانکاله در آینده نزدیک ارزش‌های زیست‌محیطی خود را ازدست می‌دهد و از فهرست مناطق چهارگانه حذف می‌شود.نوشته شده توسط :Saeed.R
چهارشنبه 21 تیر 1391-12:25 ق.ظ
نظرات() 

زیستگاه یوزپلنگ هم به سرنوشت جاده ابر دچار شد


زیستگاه یوزپلنگ هم به سرنوشت جاده ابر دچار شد


سازمان حفاظت محیط‌زیست طی 10روز بر ساخت دو جاده بحث‌برانگیز صحه گذاشت.

جاده نخست جاده جنگل ابر بود که رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست ، درست یک روز قبل از روز جهانی مقابله با بیابانزایی موافقت خود را با ساخت آن اعلام کرد و انتقاد شدید کارشناسان و طرفداران محیط‌زیست را برانگیخت.

جاده دوم، جاده‌ای است که قرار است از قلب منطقه حفاظت شده کوه بافق که یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های یوز پلنگ آسیایی است عبور کند. این جاده ، زمستان گذشته با انتقاد و اعتراض کارشناسان به حالت تعلیق در آمد اما روز گذشته معاون طبیعی سازمان محیط‌زیست که حفاظت از زیستگاه‌های حیات وحش یکی از مسئولیت‌های اوست اعلام کرد: درصورت ارائه طرح جامعی از سوی اداره راه و شهرسازی به سازمان حفاظت محیط‌زیست، احداث جاده روستایی گزوئیه بلامانع است. اصغر محمدی فاضل در جمع مسئولان محلی و قشرهای مختلف مردم سبزدشت در مسجد صاحب‌الزمان دولت آباد با اشاره به جلسات متعددی که در رابطه با جاده گزوئیه برگزار شده است، اظهار کرد: خوشبختانه با تعاملی که از سوی مسئولان انجام شده است مشکل خواست مردم که همان احداث جاده دسترسی گزوئیه است، رفع شده است.

وی افزود: به‌دلیل اینکه این جاده از قلب منطقه حفاظت شده کوه بافق عبور می‌کند، سازمان حفاظت محیط‌زیست برای احداث آن محدودیت‌هایی را ایجاد کرده است که امیدواریم با مشارکت مردم و آشنایی مردم با این منطقه، این خواست مردم به‌زودی محقق شود. آنطور که در گزارش ایسنا آمده است محمدی‌فاضل ابراز امیدواری کرد که اداره راه و شهرسازی، طرحی کامل و با جزئیات بیشتر در مورد این جاده به سازمان حفاظت محیط‌زیست ارائه کند تا با مطالعه و مذاکره بیشتر در مورد نحوه احداث و بهسازی این مسیر پاسخ قطعی داده شود.

وی به سفر رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست به‌عنوان نماینده هیأت دولت به شهرستان بافق در جریان سفر سوم ریاست‌جمهور به یزد اشاره و بیان کرد: این سفر باعث شده تا ریاست سازمان از نزدیک با مشکلات و مسائل مربوط به این مسیر آشنا شده و با تعامل خوبی که به‌وجود آمد، توجه ویژه‌ای به خواسته مردم شود.

فاضل گفت: جهت بهسازی و احداث جاده گزوئیه مردم نباید به زحمت بیفتند و این روند باید به‌صورت قانونی و بدون هرگونه مشکلی با رعایت موارد فنی انجام شود. وی گفت: ما به‌عنوان یک مسئول در نظام همواره برای منافع و رفع مشکلات مردم براساس قانون و مقررات تلاش می‌کنیم که گاهی اجرای این قوانین برای عده‌ای ممکن است خوشایند نباشد ولی حقوق آحاد مردم بر حق گروهی خاص، افضل است و وظیفه ما در قبال قانون مشخص است. فاضل با بیان اینکه در بحث حفاظت محیط‌زیست تنها موضوع شکار مطرح نیست، افزود: گرچه در زمینه شکار اعمال قانون و مقررات محسوس‌تر است ولی این سازمان طبق وظیفه قانونی خود برای حفظ آب، خاک، گیاه و آنچه منشأ برکت و زندگی است همواره در تلاش است.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست در ادامه سخنان خود با اشاره اهمیت منطقه حفاظت‌شده کوه بافق، گفت: به‌دلیل واقع شدن بخش وسیعی از کشور در منطقه خشک و بیابانی، منطقه حفاظت شده کوه بافق به‌دلیل تنوع پوشش گیاهی و جانوری از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است. وی وجود آخرین عرصه‌های حضور یوزپلنگ ایرانی که نماد حیات‌وحش کشور است را در این منطقه از دیگر عواملی عنوان کرد که به اهمیت کوه بافق افزوده است.

فاضل منطقه حفاظت شده کوه بافق را به‌دلیل تنوع پوشش گیاهی و زیستی، بهترین مانع جهت ایجاد گرد و خاک و ریزگردها که امروز زندگی برخی از مردم کشور را تحت‌الشعاع قرار داده است، در منطقه مهم دانست. معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست در پایان بیان کرد: تخریب در عرصه‌های گیاهی و جانوری در این منطقه به‌دلیل اهمیت آن باعث بروز مشکلات زیادی می‌شود که همواره باید مورد توجه قرار گیرد.نوشته شده توسط :Saeed.R
دوشنبه 5 تیر 1391-09:20 ب.ظ
نظرات() 

آشنایی با کوه بی‌بی شهربانو - تهران

کوه بی‌بی شهربانو در جنوب شرقی تهران قرار دارد

در دامنه‌های کوه ری و بر فراز صخره‌ای کوهستانی، بنایی گنبدی مینایی به نام بقعه بی بی شهربانو واقع است.

پایین پله‌های بقعه بی‌بی شهربانو و در سمت راست غاری به چشم می‌خورد که مدخل تنگ و باریکی دارد.

داخل غار نیز برای نذر شمع روشن می‌کنند. در قسمتی از این غار پنجره‌ای مشبک قرار دارد.

 در این کوه ساختمانی کهن به نام بقعه بی‌بی‌شهربانو وجود دارد.

آثار باقی‌مانده از بافت تاریخی ری که دیوار اصلی برج و باروی این شهر بوده در شمال روی بلندی‌های چشمه علی تا غرب کوه بی بی شهربانو، ادامه می‌یابد.نوشته شده توسط :Saeed.R
پنجشنبه 1 تیر 1391-07:45 ق.ظ
نظرات() 

آشنایی با قله‌های بالای 8000 متر

کره زمین در مجموع 14 قله بالای 8 هزار متر دارد.

ثبت صعود افراد به این قله‌های رفیع  از دهه 1950 شروع شده است.

با این حال کسی نمی‌داند واقعا اولین بار جه کسانی به بام‌های جهان رفته‌اند.

در جدول زیر نام این قله‌ها، کشورهایی که در آن قرار دارند، موقعیت آن‌ها و تاریخ اولین صعود و نیز نخستین فاتحان آن‌ها آمده است:

 

 نام قله 

کشور

ارتفاع بالاتر از
8000 متر

موقعیت

تاریخ اولین صعود 

اولین فاتح (ملیت)

1

Everest
اورست

نپال
و
تبت
 

848

28°
41′
45″
N
83°
29′
36″
E

29
می
1953

سر ادموند هیلاری
(انگلستان)
و تنزینگ نورگای
(نپال
) 

K2
گادوین
آوستن

پاکستان و چین 

611 

35°
52′
57″
N
76°
30′
48″
E

31
ژوئیه

ای. کامپگنونی و
ال. لاسدلی
(ایتالیا
(

Kangchen
junga

کانچن
جونگا

 نپال و هند

586 

27°
42′
09″
N
88°
08′
49″
E

25
می 1955

جی. باند
و جی. براون
(انگلستان
(

Lhotse
لوتسه

نپال و تبت 

516 

28°
05′
39″
N
86°
39′
39″
E

 18 می 1956

اف. لوچسینگر
ای. ریسز
(سوئیس
(

Makalu
ماکالو

نپال و تبت 

485 

27°
53′
21″
N

87°
05′
19″
E

15
می 1955

جی. کوزی
و ال. تری
(فرانسه
(

Cho Oyu
چو آیو

نپال و تبت 

188 

28°
05′
39″
N

86°
39′
39″
E

15 اکتبر 1954

اچ .تیچی
اس. یوشلر
(اتریش)
پی داوا لاما
(نپال

7

Dhaula
giri

دائولا
گیری

نپال 

 167

28°
41′
45″
N

83°
29′
36″
E

13
می
1960

کی. دایمبرگر
پی. داینر
ایی. فورر
ای. شیلبرت
(سوئیس)
ام.
دورجی
ان. دورجی
(نپال)
 

Manaslu
مانسلو
 

نپال 

163 

28°
32′
58″
N
84°
33′
39″
E

9
می
1956

تو شیو ایمانیشی
(ژاپن)
گایالزن نوربو
[شرپا*]

نپال))

Nanga Parbat
نانگاپاربت

پاکستان 

125 

35°
14′
18″
N
74°
35′
22″
E

 3
ژوئیه 1953

هرمان بوهل
(اتریش)

10 

Anna
purna

آناپورنا

نپال 

91 

28°
35′
43″
N
83°
49′
11″
E

3
ژوئن
1950

ام. هرزوگ
ل. لاچنال
(فرانسه)

11 

Gasher
brum I

گاشر
بروم1

 پاکستان و چین 

80 

35°
43′
27″
N
76°
41′
44″
E

ژوئیه
1958
 

اندرو کافمن
پی.شوینینگ

12 

Broad
Peak

برود
پیک

 پاکستان و چین

47 

35°
48′
38″
N
76°
34′
05″
E

9
ژوئن 1957

 هرمان بوهل
مارکوس اشموک
اف. وینترستلر
ک. دایمبرگر

(
اتریش

13 

Gasher
brum II

گاشر
بروم2

پاکستان و چین

34 

35°
45′
27″
N
76°
39′
11″
E

7
ژوئیه

1956
 

 اف. موراوک
اس. لارچ
اچ. ویلن پارت
(اتریش)
 

14 

Shisha Pangma
شیشا پانگما 

تبت 

27 

28°
21′
12″
N
85°
46′
43″
E

 2 می 1964 

اچ. چینگ
به همراه 9 کوهنورد دیگر
چین)
)

* شرپا به زبان محلی به معنای باربر است.نوشته شده توسط :Saeed.R
پنجشنبه 1 تیر 1391-07:43 ق.ظ
نظرات() 

قله برودپیک - پاکستان

برود پیک که به K3 معروف است در بین قله‌های بالای 8 هزار متر دوازدهمین رتبه را دارد.

این قله در مرز پاکستان و چین قرار دارد و چهارمین قله مرتفع پاکستان به حساب می‌آید.

برود پیک قسمتی از کوه‌‌های گاشربروم است و 8 کیلومتر با K2 فاصله دارد. این قله به این دلیل قله پهن نام گرفته است که طول خط‌الرأس منتهی به قله پهن (یک و نیم کیلومتر) است.

اسم محلی برود پیک فایچان کنگری است. بلندی اصلی‌ترین  قله این کوه 8047 متر یا 26410 پا ارتفاع دارد.

در سال 1954 دکتر کارل .م. هرلیگ‌کوفر از آلمان غربی برای اولین بار سعی کرد به این قله صعود کند. او به دلیل توفان و دمای بسیار پایین هوا نتوانست این قله را در اولین حمله صعود کند.  در سال 1957 تیم اتریشی به سرپرستی مارکوس اشموک برای صعود به این قله اعزام شد. 

تیم اتریشی در ابتدا خط‌الراس جبهه غربی را برای صعود انتخاب کرد ولی بعد از شناسایی دقیق منطقه از قسمت برفی کوه صعود خود را شروع کرد و در ارتفاع 5791 متری کمپ خود را مستقر کرد.

آنها تا این قسمت از صعود از طناب‌هایی که تیم آلمانی در حمله اول نصب کرده بودند استفاده کردند.

در 29 ماه می تمام اعضای تیم کمپ 3 را برای حمله به قله اصلی ترک کردند. توفان آنها را مجبور به بازگشت به کمپ اصلی کرد ولی آنها در نهایت در 9 ژوئن 1957 4 نفر از اعضای تیم اتریشی بدون کپسول اکسیژن توانستند قله را در حمله آخر ظرف 12 ساعت فتح کند.

این قله در طول جغرافیایی 76 درجه و 34 دقیقه و 05 ثانیه و عرض 35 درجه و 48 دقیقه و 38 ثانیه قرار دارد.نوشته شده توسط :Saeed.R
پنجشنبه 1 تیر 1391-07:35 ق.ظ
نظرات()