تبلیغات
ایران جهانی در یک مرز - مطالب اردیبهشت 1391
درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندها

پیوندهای روزانه

نویسندگان

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox

باغ شوکت‌آباد - خراسان جنوبی

باغ شوکت‌آباد در 10 کیلومتری شرق بیرجند، در کنار راه بیرجند به زاهدان در روستای شوکت‌آباد استان خراسان جنوبی قرار دارد

این باغ با وسعتی در حدود 5/8 هکتار با شماره 2363 در 23مردادماه سال 1378 هـ . ش در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این باغ در بستری کوهستانی قرار گرفته است که مربوط به دوره قاجار و از املاک امیر اسماعیل خان شوکت‎الملک بوده و به عنوان سکونتگاهی ییلاقی استفاده می‎شده و به دلیل آنکه وی وارث و فرزندی نداشت اموال او به برادرش محمدابراهیم خان رسید و بعدها توسط اسدالله علم، وزیر دربار وقف گردید.

Iranian gardens - bagh-e Shokat Abad

این باغ دارای ورودی‎ها، عمارت اندرونی، فضاهای خدماتی، اصطبل، یخچال و برجهای نگهبانی می‎باشد.

عمارت اصلی باغ در ضلع جنوبی و با محور شرقی ـ غربی بنا شده است. این عمارت دارای 3 بخش است:

  • حوضخانه
  • بخش مرکزی
  • اتاقهای ضلع شرقی و غربی حوضخانه

بخش اندرونی باغ که جنوبی‎ترین قسمت باغ است از لحاظ طرح و معماری شباهت زیادی به خانه‎های مسکونی بافت بیرجند دارد.

Iranian gardens - bagh-e Shokat Abad

این فضا شامل: حیاط، ایوان، هشتی، فضاهای ارتباطی، راهروها و اتاقهای متعدد در چهار ضلع حیاط می‎باشد.

ایوان در ضلع جنوب دارای دو ستون با مقطع دایره و دو نیم ستون می‎باشد. در مرکز حیاط، حوضی با طرح 8 ضلعی و چهار باغچه کوچک در اطراف به چشم می‎خورد که درختان کاج در آنها کاشته شده است.

Iranian gardens - bagh-e Shokat Abad

فضاهای خدماتی شامل: سرویس بهداشتی، مطبخ، حمام، اتاقهای خدمه و نگهبانان است که در گوشه جنوب شرقی و نیز در ضلع جنوب عمارت اصلی قرار دارد. این باغ در چهار گوشه دارای برجهای نگهبانی است.

Iranian gardens - bagh-e Shokat Abad

درختان موجود در باغ شامل درختان تزیینی، سایه‎دار و میوه‎دار از جمله چنار، کاج، سرو، هلو، انار، توت، زردآلو و تاک می‎باشد. درختان باغ بیشتر از گونه کاج می‎باشند که در میان آنها درختان عرعر، انار و گردو به همراه بوته‎های گل چون شقایق، محمدی به چشم می‌خورد.

از بخشی از این باغ به عنوان موزة تاریخ طبیعی و حیات وحش بیرجند استفاده می‌شود و بخشی دیگر به رستوران سنتی تغییر کاربری داده است.نوشته شده توسط :Saeed.R
شنبه 30 اردیبهشت 1391-09:14 ق.ظ
نظرات() 

اصرار بر تکرار پروژه شکست خورده احیای نسل ببر

اصرار بر تکرار پروژه شکست خورده احیای نسل ببر
اسدالله افلاکی: در حالی که پروژه احیای ببر مازندران به‌دلیل مرگ یکی از  2ببر وارداتی و ابتلای دیگری به بیماری مهلک مشمشه، با شکست مواجه شده است و کارشناسان همواره بر غیرعلمی بودن این طرح تاکید دارند، معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست از ورود 4 قلاده ببر سیبریایی دیگر طی یک ماه آینده خبر داده است.

بیژن فرهنگ دره شوری، چهره برجسته محیط‌زیست کشور در واکنش به ورود مجدد ببرهای سیبریایی به ایران، طرح احیای ببر مازندران را غیرعلمی دانست و گفت: در شرایطی که بسیاری از گونه‌های حیات وحش با خطر انقراض مواجهند طرح احیای ببر مازندران هیچ توجیه علمی و فنی ندارد.

دره شوری که نامش با ژئوپارک قشم

عجین شده در گفت‌وگو با همشهری افزود: زمانی که طرح احیای ببرمازندران رسانه‌ای شد آنچه در درجه اول مهم بود اسناد و منابعی بود که متولیان این طرح به آن استناد می‌کردند. از آنجایی که من به این منابع دسترسی نداشتم نظر دکتر کیابی، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی و بوم شناس متخصص حیات وحش را که به منابع و مراجع علمی مرتبط دسترسی دارد جویا شدم. کیابی در پاسخ گفت در منابعی که به آن استناد می‌شود چنین چیزی وجود ندارد. در واقع اینکه گفته می‌شود ببر سیبری همان ببر مازندران است مبنای علمی ندارد.

ببر سیبری ببر مازندران نیست

وی تصریح کرد: با وجود اینکه ببر سیبری با ببر مازندران تفاوت دارد و برخی از گونه‌های حیات وحش کشور با خطر انقراض مواجهند این همه اصرار به ورود این گونه حیات وحش به کشور چه توجیهی می‌تواند داشته باشد؟ چرا ما هزینه و وقت را صرف نجات گونه‌های خودمان نمی‌کنیم؟ چرا وضعیت نابسامان ‌گونه‌های موجود در پارک ملی و مناطق حفاظت شده را سامان نمی‌دهیم؟
دره شوری افزود: درحال حاضر، همواره از نبود آموزش و کمبود نیروی حفاظت صحبت می‌شود؛ در گذشته 10‌میلیون هکتار منطقه حفاظت شده به‌گونه‌ای تحت حفاظت قرار داشت که برای نمونه منطقه خوش ییلاق با مناطق حفاظت شده جهانی رقابت می‌کرد. بختگان از نظر حفاظت واقعا شرایط یک پارک ملی را داشت.

امروز دائماً می‌گویند باید به محیط‌بانان آموزش بدهند و دانش عمومی را ارتقا دهند، اما اینکه چه کسی باید آموزش بدهد مشخص نیست. آموزش و تنویر افکار عمومی باید از طریق روزنامه‌ها و صداوسیما باشد. تا رسانه‌ها و رادیو و تلویزیون به‌طور جدی وارد عرصه آموزش محیط‌زیست نشوند در این زمینه توفیقی به‌دست نمی‌آید. وی در ادامه گفت: وقتی ما هنوز تکلیف زباله مان مشخص نیست و همه چیز را باهم دفن می‌کنیم بعد می‌گوییم دفن بهداشتی زباله؛ صحبت از آموزش چه جایگاهی دارد؟ الان زباله سراسر شمال را فراگرفته است. این سرزمین در حال تبدیل شدن به زباله‌دانی است. آن وقت در یک چنین شرایطی می‌خواهند با وارد کردن ببر سیبری، ببرمازندران را احیا کنند. واقعا می‌خواهند 4 ببر را در کدام زیستگاه رها کنند؟ این کارشناس برجسته محیط‌زیست خاطر نشان کرد: به فرض آنکه ببر سیبری آماده زندگی در زیستگاه بشود اگر سراسر شمال را طی کند یک گراز یا یک مرال یا یک گوزن پیدا نمی‌کند. کدام زیستگاه برای این حیوان مناسب است؟

دره شوری با تاکید براینکه ببرسیبری با ببر مازندران تفاوت دارد، گفت: به فرض محال که این دو یکی باشند آیا روش انتقال این است؟ در سال 56 قرار بود شیر ایرانی را از هند به ایران وارد کنیم اما پیش از ورود این حیوان، 191‌هزار هکتار از عرصه‌هایی که مناسب شیر بود با کمک بهترین کارشناسان خارجی و داخلی بررسی شد و تحت حفاظت قرار گرفت. پس از این مقدمات قرار شد شیرهای وارداتی قبل از رها شدن در زیستگاه اصلی، برای تکثیر مدتی داخل پارک ملی رها شوند؛ پارکی که به‌شدت حفاظت می‌شد. پس از این مراحل قرار بود 2 قلاده شیر در زیستگاه رها شوند تا عکس‌العمل وسازگاری آنها با زیستگاه و شرایط جدید بررسی شود بعد از آن تعدادی شیر متناسب با زیستگاه رها شوند. البته این پروژه به اتمام نرسید ولی این تجارب وجود دارد، اما الان بدون آنکه زیستگاهی آماده باشد اقدام به این کار شده است.

معاون طبیعی سازمان حفاظت محیط‌زیست که از ورود 4 قلاده ببر سیبریایی طی ماه آینده به کشور خبرداده، گفته است: یک گروه کارشناسی به روسیه اعزام شده تا موضوع ببر و زیستگاه آن را مورد بررسی کارشناسانه قرار دهد. به گفته وی، هفته گذشته با ورود لوک هانتر یکی از کارشناسان برجسته به کشور، موضوع نصب ردیاب ببر‌های روسی و پلنگ‌های ایرانی بررسی شده است. همچنین مایک موزر، رئیس گروه گربه‌سانان اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت ظرف 10روز آینده وارد کشور می‌شود تا پس از بررسی شرایط ببرهای روسی موضوع انتقال پلنگ‌های ایرانی به روسیه را بررسی کند.

این گزارش می‌افزاید: 2 قلاده ببر سیبریایی که اردیبهشت ماه89 به‌منظور احیای ببرمازندران وارد کشور شده بودند به بیماری مشمشه مبتلا شدند که ببرنر سال گذشته تلف شد و ببر ماده هم در قرنطینه نگهداری می‌شود.نوشته شده توسط :Saeed.R
یکشنبه 24 اردیبهشت 1391-07:48 ب.ظ
نظرات() 

پلنگ ایرانی در سیستان و بلوچستان رویت شد


پلنگ ایرانی در سیستان و بلوچستان رویت شد


رییس اداره حفاظت محیط زیست سراوان گفت: تصویر زنده یک قلاده پلنگ ایرانی برای نخستین بار در این شهرستان واقع در جنوب شرق سیستان و بلوچستان ضبط شد

به گزارش ایرنا، موسی دهقان نژاد افزود: بر اساس شواهد به دست آمده عمده زیستگاه این گربه سان در سیستان و بلوچستان 'ارتفاعات کوه بیرک' در سراوان و شهرستان نیکشهر است.

وی اظهار داشت: ماموران محیط زیست سراوان پس از 25 روز تلاش شبانه روزی و استفاده از دوربین تله موفق به ضبط تصویر پلنگ ایرانی در ارتفاعات منطقه حفاظت شده بیرگ این شهرستان شدند.

دهقان نژاد گفت: مهمترین زیستگاه این جانور جنگل‌ها و ارتفاعات بیش از چهار هزار متر است که کوه بیرک از جمله این مناطق محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: پلنگ ایرانی با توجه به کمبود منابع غذایی و خطرات احتمالی گونه‌ای در معرض انقراض است و شواهد نشان می‌دهد تنها 10 قلاده از این جانور کمیاب در منطقه وجود دارد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست سراوان افزود: این جانور با جثه‌ای کشیده و باریک جزو بزرگ‌ترین گربه سانان ایران محسوب می‌شود که بسیار زیبا است و با توجه به هوشیاری زیاد، ضبط تصویر زنده از آن کاری بسیار سخت و زمان‌بر است.

وی ادامه داد: دوربین‌های تله با هدف شناسایی و حفاظت بیشتر از گونه‌های جانوری کمیاب در زیستگاه‌های احتمالی این جانوران در شهرستان سراوان بکار گرفته شده است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست سراوان گفت: هفته گذشته نیز با کمک این دوربین جانوری بسیار نادر به نام 'شاه روباه' در 'منطقه حفاظت شده بیرک' سراوان شناسایی شد .

منطقه حفاظت شده بیرک با 73 هزار هکتار وسعت در غرب شهرستان سراوان واقع شده و گونه‌های جانوری کمیاب و نادر در آن زیست می‌کنند.نوشته شده توسط :Saeed.R
سه شنبه 19 اردیبهشت 1391-10:41 ق.ظ
نظرات() 

گونه نادر سیاه گوش در استان مرکزی

گونه نادر سیاه گوش در استان مرکزی


مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست مرکزی گفت: نخستین بار در این استان گونه نادر سیاه گوش در ارتفاعات شهرستان زرندیه مشاهده و ثبت شد

امیر انصاری در گفت و گو با ایرنا اعلام کرد: چوپانان شهرستان زرندیه دیروز با مراجعه به اداره کل محیط زیست لاشه حیوانی را تحویل دادند که توسط سگ‌های گله دریده شده بود و پس از کارشناسی مشخص شد که این حیوان یک سیاه گوش ماده بوده است.

وی افزود: پراکندگی سیاه گوش در ایران به صورت کاملا محدود در ارتفاعات البرز و استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی است لذا مشاهده این گونه نادر در استان مرکزی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست استان مرکزی اضافه کرد: در کالبدشکافی حیوان مشخص شد که این سیاه گوش ماده و بالغ بوده و احتمالا به دلیل نزدیک شدن سگ‌های گله به توله‌ها و قلمرو زندگی‌اش، با آنها درگیر و کشته شده است.

انصاری اظهار کرد: چوپانان پوست این حیوان را از بدنش جدا کرده بودند که با مراجعه کارشناسان به محل تحویل گرفته شد.

وی بیان کرد: یک گروه کارشناسی خبره به ارتقاعات زرندیه اعزام شده تا با دوربین و تجهیزات تخصصی وجود تعداد بیشتر این گونه را رصد کرده و مناطق زیستگاهی احتمالی آن را شناسایی کنند.

مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست استان مرکزی از مردم درخواست کرد با توجه به اینکه فصل بهار اوقات زایش گونه‌های حیوانی و پرندگان است از بردن دام‌های خود به ارتفاعات و زیستگاه‌های طبیعی بپرهیزند.

وی گفت: بر اساس برنامه ریزی امسال شناسایی و ثبت گونه‌های نادر و تقویت حمایت و احیای آنها به ویژه پلنگ سانان، آهو و درنا در دستور کار است.

او ادامه داد: نسل سیاه گوش در معرض انقراض است لذا با مشاهده و ثبت آن در استان مرکزی حمایت‌های لازم زیست محیطی اعمال شده و اقدامات احیای آن صورت خواهد گرفت.

'سیاه گوش' از گونه گربه سانان است که ظاهری زیبا دارد. دارای پاهای بلند، دم کوتاه و پشمالو با موهای بلند ریش مانند است.

این حیوان در انتهای بیرونی گوش‌های خود به طول چهار سانتیمتر موهای بلند مشکی دارد و به همین دلیل به سیاه گوش شهرت یافته است.

سیاه گوش حیوانی پستاندار است که در هر زایمان سه تا چهار توله به دنیا می‌آورد و فصل جفتگیری آن اوایل زمستان بوده و دوران حاملگی‌اش 70 روز به طول می‌انجامد.

طول عمر این حیوان معمولا 21 سال است و از جوندگان و حیوانات کوچک محیط تغذیه می‌کند به همین دلیل از نظر کنترل جمعیت حیوانات و هرم انرژی برای اکوسیستم ارزش زیادی دارد.

این حیوان می‌تواند مسافتی به طول یکصد کیلومتر را بدود، طعمه خود را شکار می‌کند و در شب‌ها چشمان این حیوان درخشندگی زیبایی دارد.

استان مرکزی با 335 گونه جانوری شامل 53 گونه پستاندار، 205 گونه پرنده، 54 گونه خزنده، 40 گونه دوزیست، 19 گونه ماهی و هزار و 336 گونه گیاهی رتبه سوم تنوع زیستی را در کشور به خود اختصاص داده است.نوشته شده توسط :Saeed.R
شنبه 2 اردیبهشت 1391-05:21 ب.ظ
نظرات()