تبلیغات
ایران جهانی در یک مرز - مطالب دی 1390
درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندها

پیوندهای روزانه

نویسندگان

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox

آشنایی با باغ‌های اشرف‎البلاد - مازندران

شهر اشرف‎البلاد را شاه عباس اول در سال 1021 هـ . ق (1612 م)، در کنار سواحل دریای خزر در دامنه رشته کوه‎های البرز احداث کرد.

مجموعه باغهای اشرف از 6 باغ متصل به یکدیگر که با دیواره‎های سنگی از هم جدا می‌شدند، احداث شده است.

این باغها شامل باغ و عمارت چهل‌ستون، باغ چشمه و باغ تپه در جنوب شرقی چهل ستون، باغهای خلوت، باغ شمال و باغ صاحب‎الزمان در غرب چهلستون (که در حال حاضر از آن باغها اثری دیده نمی‎شود) است.

Iranian gardens - bagh-e Ashraf Belad

Iranian gardens - bagh-e Ashraf Belad

هر یک از این باغها محل اقامت زمستانی شاه عباس اول و هر کدام دارای عملکرد خاصی مانند: حرم‎سرا، تشریفات، تفریح، شکارگاه و... بود.

Iranian gardens - bagh-e Ashraf Belad

Iranian gardens - bagh-e Ashraf Belad

همچنین علاوه بر این باغها 2 باغ دیگر در دوره صفویه ساخته شد: باغ صفی‎آباد که در آن رصدخانه وجود داشت و استخر عباس‎آباد که

نوشته شده توسط :Saeed.R
شنبه 24 دی 1390-10:29 ق.ظ
نظرات() 

ویژگی‌های باغ‌های ایرانی

باغ در نظر ایرانیان نمونه بهشت موعود بوده است و دلیل آن همانا خشکی و بی‌درختی فلات ایران بوده است

از چهارهزار سال پیش از میلاد هنگامی که شکارچیان از کوه‌ها سرازیر می‌شدند و در دوره‌های طویل فلات بزرگ ایران به کار کشاورزی می‌پرداختند، جنبه‌های مختلف زندگی و معتقدات خود را بر روی اشیای سفالی نقش می‌کردند.

 باغ‌های ایرانی

نقش آبگیرهایی که اطراف آنها را درخت زندگی احاطه کرده و برخی دیگر دنیا را نشان می‌دهد که به چهار تقسیم شده است و گاه آبگیری در وسط مشاهده می‌شود.

طرح متقاطع که در آن یک محور ممکن است از محور دیگر درازتر باشد به صورت طرح نمونه باغ‌های ایران درآمد و نام چهارباغ بر آن اطلاق گردید.

اگر آب موجود باشد ایجاد باغ اجتناب ناپذیر است و همچنین احترام زیاد از حد و حتی پرستش آب روان و آبگیر در آثار باغ‌های ایران به چشم می‌خورد. منبع آب معمولاً از قناتی است که در اثر ذوب برف ایجاد شده است.

حوض و استخر در باغ‌های ایران بسیار حائز اهمیت بوده که اندازه و شکل متغیر داشته است. حوض و استخر در یکی از محورهای اصلی احداث می‌شده است. وجود حوض پاشویه‌دار در دوره صفوی شاخص آن دوره بوده است.

درختانی چون تبریزی، چنار، کاج، بید، افرا، چنار فرنگی، زبان گنجشک، سرو و انواع درختان میوه از درختان محبوب ایرانیان بوده است. گل و خصوصاً گل سرخ دارای اهمیت بسزایی بوده و آن به دلیل علاقه ایرانیان به گل بوده است.

چون باغ و گل تا این حد مورد توجه و علاقه ایرانیان بوده ، آنان برای ایجاد محیطی نظیر باغ‌های باطراوت در فصول سرد قدم هایی برداشته‌اند مانند درختی که برای کیخسرو ساخته شده بود تنه این درخت از نقره و شاخه‌های آن از طلا و یاقوت است و میوه‌های آن میان تهی و داخل آن از مشک و شراب پرشده است.

ویژگی‌های شاخص باغ‌های ایرانی:

 • چند منظوره و عملکردی
 • دارای نظم و تناسب سلسله مراتب فضایی ، برخورداری از حرمیت و محرمیت ، منزه از بیهودگی و افراط و تفریط ،موطف به کارآیی و سوددهی ،مساعد با قناعت و صرفه جویی و مجهز به پایداری است
 • استفاده از هندسه مربع یا مستطیل در ترکیب کلی و اجزا
 • دید مستقیم و طولانی در امتداد محور اصلی برای جلوه بعد در باغ
 • نمایش آب به اشکال متنوع (جوی آب ،حوض و استخر ،فواره و...)
 • احداث باغ بطور غالب در زمینهای شیبدار جهت آبیاری مناسب
 • محصور بودن پیرامون باغ یا دیوار
 • تقسیم سطح باغ به چهار بخش با توجه به تفکرات آریائیها
 • استفاده از خطوط راست در طراحی باغ
 • وجود یک ساختمان در مرکز یا بلند ترین قسمت فضا
 • وجود ساختمان اندرونی
 • وجود عمارت سر در ورودی باغ
 • رابطه نزدیک با طبیعت و عدم وجود حد فاصل بین ساختمان و باغ
 • استفاده از درختهای انبوه و سایه دار در معابر اصلی
 • کاشت انواع درختان میوه در کرتهای کناری
 • کاشت انواع گلهای زینتی و دارویی
 • استفاده بیشتر از گل سرخ نسبت به گونه های دیگر


نوشته شده توسط :Saeed.R
شنبه 24 دی 1390-10:24 ق.ظ
نظرات() 

تخریب آخرین پناهگاه حیات وحش دماوند با جاده‌سازی

 بعد از آسفالت دامنه‌های قله دماوند در سال گذشته این بار محیط بانان این اثر طبیعی ملی از آغاز فعالیت راه‌سازی در ارتفاعات 4 هزار متری برای ساخت جاده ارتباطی میان منطقه بارگاه سوم به پناهگاه سیمرغ و تسخیر پناهگاه حیات وحش این منطقه خبر می‌دهند.

یکی از محیط‌بانان منطقه جنوب قله دماوند در گفت‌وگو با مهر با تأیید فعالیت یک گروه در ارتفاعات 4هزار متری دماوند گفت: این گروه راهسازی متشکل از 20 کارگر مشغول ساخت جاده ارتباطی منطقه بارگاه سوم به پناهگاه سیمرغ است. این درحالی است که بنا به اعلام شورای منطقه، هیچ مجوز قانونی برای این عملیات صادر نشده است.

این محیط‌بان تاکید کرد: از طریق شورای شهر رینه در مازندران اطلاع پیدا کردیم که گروهی در حال جاده‌سازی‌ برای بهره‌برداری‌های خاص و ضد‌محیط‌زیستی هستند؛ چرا که مناطقی که توسط این گروه مورد تجاوز قرار گرفته تنها مناطق بکر و دست نخورده دماوند است که به‌عنوان آخرین پناهگاه حیات وحش در این قله شناخته شده است.

وی با اشاره به اینکه منطقه سیمرغ در غرب قله دماوند و در ارتفاعی بالای 4 هزار متر واقع شده است افزود: این منطقه دست نخورده، چندین یال و یخچال طبیعی و بکر دارد و به‌نظر می‌رسد این گروه که بدون مجوز هم در حال فعالیت هستند قصد دارند با ایجاد راه، زمینه عبور و مرور احشام مانند قاطر را برای باربری فراهم کنند.

مومنی تاکید کرد: با تماسی که با فدراسیون کوهنوردی داشتیم آنها از این فعالیت اظهار بی‌اطلاعی کردند ولی به‌نظر می‌رسد گروه‌هایی در ایجاد این تخریب منافعی دارند و برخی دیگر تصمیم به ایجاد محل‌هایی برای فروش لوازم کوهنوردی در این منطقه دارند.

این محیط‌بان اظهار داشت: از طریق این راه، مسیر غربی از سد لار برای رسیدن به قله نزدیک‌تر می‌شود و کسانی که این حرکت را ساماندهی کرده‌اند تلاش دارند هیچ منطقه بکر و دست نخورده‌ای در دماوند باقی نماند.وی گفت: منطقه بوم، تنگل چال و وزان، یال‌های مورد دستبرد این گروه راهسازی است که تا‌کنون منطقه شکارگاه را شکافته و بخشی از مسیر 10 کیلومتری را زیر‌سازی‌ کرده‌اند و اگر جلوی فعالیت غیرقانونی آنها گرفته نشود، آخرین پناهگاه حیات وحش دماوند نیز از دست می‌رو

نوشته شده توسط :Saeed.R
دوشنبه 19 دی 1390-08:05 ب.ظ
نظرات() 

دماوند کی بیدار می‌شود؟

کارشناسان می‌گویند احتمال فعال شدن آتشفشان دماوند در صورت وقوع زلزله در تهران وجود دارد.

در همین حال گفته می‌شود مدیریت بحران استانداری تهران درپی ارزیابی بخارهای دهانه دماوند و چشمه‌های جوشان کوهپایه آن جلساتی تشکیل داده‌ که هنوز نتایج آن اعلام نشده است

بر اساس مطالعات کارشناسان، زمین لرزه‌ها می‌توانند با به لرزه در آوردن "ماگما" منجر به انفجار آتشفشان‌ها شوند. پدیده‌ای مشابه تاثیری که تکان دادن بطری بر نوشابه گازدار می‌گذارد. این تحقیق نشان می‌دهد که فوران آتشفشان‌ها پس از یک زلزله بزرگ، چهار بار بیشتر از هنگامی بوده که عامل محرک زلزله وجود نداشته است پس بدیهی است با لرزش تهران احتمال فعال شدن آتشفشان دماوند هم وجود دارد.

تاریخ هم نشان داده زلزله‌ها موجب بیدار شدن آتشفشان‌ها شده‌اند. آتشفشان تاپونگاتیتو یکسال پس از هر دو زلزله 1906 و 1960 فوران کرد و مشابه آن آتشفشان‌های کالبوکو، والاریکا، اوسورنو و پونتیاگودو هم به فاصله کمی از زمین لرزه 1837 شیلی فوران کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، سال 86 اعلام شد نگرانی‌ها درباره فعالیت دماوند جدی نیست در حالی که نشانه‌هایی بر این نکته اصرار دارند که هر آن ممکن است آتشفشان دماوند فعال شود.

یک زمین شناس: آتشفشان دماوند فعال است

دلاور نجفی زمین شناس و معاون اسبق سازمان محیط زسیت کشور در مورد احتمال فعال شدن آتشفشان دماوند می‌گوید: خروج گاز از دهانه آتشفشان، فعال بودن چشمه‌های آب گرم در دامنه کوه و خروج گدازه از دهانه آتشفشان دلایل فعالیت آتشفشان است که کوه دماوند دو مشخصه آن یعنی خروج گاز و چشمه‌های آب گرم را دارد.

وی افزود: البته باید گروه زمین شناسی تمامی موارد اعم از دهانه آتشفشان، سنگ‌های آتشفشانی، عمق ذرات مذاب و ... را مطالعه و بعد تعیین کند آتشفشان دماوند در چه وضعیتی است. البته آتشفشان مانند زلزله نیست که بگویند هر 50 یا 150 سال یکبار رخ می‌دهد زیرا باید یک آتشفشان فعال دائما در حال بررسی باشد.

تشکیل جلسه مدیریت بحران تهران در مورد آتشفشان دماوند در استانداری

گفته‌های نجفی در حالی مطرح می‌شود که حسن قدمی رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، خبر از برگزاری نشست ویژه شورای مدیریت بحران تهران در مورد فعالیت آتشفشان دماوند داد و گفت: هنوز نتایج این بررسی به دست ما نرسیده ولی فکر کنم چیز خاصی نباشد. البته در جریان این بررسی‌ها از کارشناس خارجی استفاده نشده و کارشناسان داخلی روی این موضوع مطالعه می‌کنند.

هلال احمر آماده مقابله با آتشفشان نیست ولی آموزش دیده است

محمود مظفر رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر که گویی از تحرکات آتشفشان دماوند بی خبر نیست، گفت: هلال احمر نه تجهیزات لازم برای مقابله با آتشفشان را دارد و نه لباس ویژه، بلکه تنها انبارهای نزدیک دماوند را برای چنین حادثه‌ای آماده کرده است. البته در حادثه آتشفشان اندونزی گروه سه نفره ای را اعزام کردیم تا تجربه کافی کسب کنند که هم اکنون این تجربیات در اختیار هلال احمر قرار دارد تا در صورت وقوع حادثه بکار گرفته شود.

مدیریت بحران استان تهران: زلزله آتشفشان تهران رافعال نمی‌کند

هر چند که کارشناسان و زمین شناسان اعلام کرده‌اند که زلزله تهران می‌تواند آتشفشان دماوند را فعال کند ولی محمدتقی جاپلوی مدیر تازه وارد مدیریت بحران استانداری تهران، تمام این گفته‌ها را تکذیب می‌کند و می‌گوید: زلزله ربطی به آتشفشان ندارد و آن را فعال نمی‌کند.

وی افزود: چرا می‌خواهید مردم را بترسانید؟ هنوز اتفاقی رخ نداده است. البته در پایان او تائید کرد که کارشناسانی نتایج تحقیقات از آتشفشان دماوند را بررسی کرده و به سازمان مدیریت بحران ارائه می‌کنند. با این وجود این مقام مسئول حاضر به ارائه توضیحی در مورد نتایج این بررسی‌ها نشد.

مدیریت بحران شهر تهران: اطلاعی ندارم!

در ادامه این گفتگوها عزیزالله رجب زاده رئیس مدیریت بحران شهر تهران هم از این نشست و این مطالعات و نتایج اعلام بی اطلاعی کرد و گفت: استانداری ما را که دعوت نکرد ما هم اطلاعی نداریم.نوشته شده توسط :Saeed.R
دوشنبه 19 دی 1390-07:54 ب.ظ
نظرات() 

خزه‌ 50 هزار ساله

گروهی از گیاه شناسان در جزایر هاوایی خزه‌ای را شناسایی کردند که از 50 هزار سال قبل خود را تکثیر کرده است و می‌تواند یکی از قدیمی‌ترین ارگانیسم‌های چندسلولی زمین باشد

این خزه که Sphagnum palustre نام دارد، روی کوه "کوهالا" در جزایر هاوایی کشف شده است.

به گفته محققان این خزه یک کلونی قدیمی است که از حدود 50 هزار سال قبل خود را تکثیر کرده است. خزه Sphagnum palustre در تمام نیمکره شمالی زمین گسترده شده است اما به نظر می‌رسد نمونه‌ای که در جزایر هاوایی زندگی می‌کند تنها از طریق یک شبیه سازی تکثیر شده است.

برپایه این تحقیقات، تمام جمعیت‌های خزه نمونه برداری شده یک نشانگر ژنتیکی نادر دارند که نشان می‌دهد این خزه در واقع یک گیاه منفرد است که دهها هزار سال قبل توسط باد به هاوایی آورده شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، اریک کارلین از کالج راماپو در نیوجرسی درباره این گیاه گفت: "به دلیل اینکه Sphagnum palustre یک گیاه تک جنسی است تولیدمثل جنسی آن امکان پذیر نیست. بنابراین یافتن ویژگی این چنین نادر در یک گیاه پایه گذار به اندازه کافی عادی به نظر می‌رسد. درحقیقت، غیرمحتمل است که چند گیاه پایه وجود داشته باشند که هریک از آنها یک ویژگی نادر مشابه را نشان دهند."

بقایای فسیلی این گونه خزه در داخل یک گیاه- خاک با قدمت 23 هزار و 900 سال بر روی قله کوه "کوهالا" در جزیره هاوایی کشف شد.

این تیم تحقیقاتی با استفاده از این بقایا این فرضیه را مطرح کردند که این خزه حتی اگر تا قبل از این دوره نبوده باشد حداقل از همان زمان در این جزیره وجود داشته است.

این محققان به منظور ارزیابی فرضیه خود، تنوع ژنتیکی جمعیت خزه‌ای که درحال حاضر در این جزیره زندگی می‌کند را مورد بررسی قرار دادند و نرخ جهش‌های ژنتیکی این خزه را پیدا و آن را با نمونه فسیلی مقایسه کردند.

به این ترتیب، توانستند زمان لازم برای رسیدن به جمعیت‌های مختلف خزه‌ها را محاسبه کنند. نتیجه این محاسبات نشان داد که این خزه از حدود 50 هزار سال قبل خود را تکثیر کرده است.نوشته شده توسط :Saeed.R
پنجشنبه 15 دی 1390-12:00 ق.ظ
نظرات() 

«کاکایی ها» بی‌خانمان شدند

از روز عید قربان که آب زاینده رود به سمت اصفهان باز شد، گفته بودند سرزنده بودن مهم‌ترین نماد اصفهان، موقتی است و 35 روز دیگر دوباره مردم نصف جهان روی پایه‌های سی و سه پل زانوی غم به بغل خواهند گرفت و باز چشم به راه آب می‌مانند تا مگر مسئولان استان چهارمحال و بختیاری دلشان به رحم آید و سرچشمه زنده رود را بگشایند.

 اما با کوچ مجدد پرندگان مهاجر موسوم به «کاکایی» گمان می‌رفت که این بار نه به خاطر دل مردم اصفهان که به رسم میزبانی از مهاجران سیبری، این مدت موقت طولانی‌تر باشد که اگر چه بیشتر از آن زمان اولیه شد اما به هر حال دوران وصال به سر آمد تا باز مردم اصفهان و گردشگران این شهر هر روز بر بستر خشک زاینده رود مرثیه خوان این رود خاطره انگیز باشند. این بار اما پرندگان مهاجر هم همنوا با مردمان در این سوگ شریکند.از حاشیه رودخانه که رد می‌شوی صحنه بی‌خانمانی و سرگردانی کاکایی‌ها ملال آور است. یک کارشناس محیط‌زیست در این باره می‌گوید: هر سال پرندگان از گونه‌های مختلف از عرض‌های شمالی (سیبری) به عرض‌های جنوبی کره زمین مهاجرت می‌کنند. اصفهان به لحاظ وجود رودخانه زاینده رود از جمله مسیرهای این پرندگان است که عمدتا کاکایی و انواع حواصیل و گونه‌های مختلف دیگر هستند که متأسفانه به‌خاطر کم آبی و بستن رودخانه لطمه زیادی به جمعیت این پرندگان مهاجر وارد شده است.مریم امیدی ادامه می‌دهد کاکایی‌های مهاجر اصفهان که در فلات مرکزی تنها زیستگاه و استراحتگاه رودخانه زاینده رود را دارند آن را برای تغذیه و تجدید قوا و ادامه راه انتخاب می‌کنند و بعضا در همین زیستگاه می‌مانند که به خاطر کم آبی و بسته شدن آب یا تلف می‌شوند یا از ادامه راه بازمی‌مانند.

سرچشمه اختلاف

مدتی است مردم و مسئولان 2 استان اصفهان و چهارمحال‌و‌بختیاری بر سر استفاده از زاینده رود با هم اختلاف دارند و در نتیجه همین اختلافات بود که حکم به برحق بودن استان چهارمحال و بختیاری داده شد که چون سرچشمه زاینده رود در این استان است می‌توانند روی آن سدزده و از آب زاینده رود بهره ببرند.در همین حال چندی پیش رئیس‌جمهور در سفر به شهرکرد، استان چهار‌محال‌و‌بختیاری را در برداشت آب زاینده رود دارای اولویت اعلام کرد که با مخالفت نهادهای مختلف در اصفهان روبه‌رو شد.یکی از نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی در این خصوص به خبرگزاری فارس گفت: سیاست‌های حوزه آب کشور یک موضوع کلان و تخصصی است و همه مسئولان باید خود را موظف به اجرای آن بدانند.

وی ادامه داد: رئیس‌جمهور در سفر اخیر خود به استان چهارمحال و بختیاری و در جمع مردم با بیان اینکه اولویت برداشت از آب زاینده‌رود با این استان است، در واقع قوانین و مقررات حوزه آب وزارت نیرو را نقض کرده است.نماینده مردم شهرضا در مجلس با اشاره به احداث 2 تونل در کوهرنگ افزود: طی 50‌سال اخیر 2 تونل در کوهرنگ احداث شده است که مقداری از آبی را که به طرف خلیج‌فارس منتقل می‌شد را به طرف فلات مرکزی ایران سرازیر کرده و بر همین اساس مصوبه‌ای تحت عنوان احداث تونل سوم کوهرنگ به تصویب رسید.

کمک از قوه قضاییه

یکی از راه‌هایی که مسئولان اصفهانی برای استیفای حق خود برگزیدند، استمداد از قوه قضاییه است. این نکته‌ای است که عباس حاج رسولی‌ها، رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان از آن خبر می‌دهد. حاج رسولی‌ها با بیان اینکه «نباید تحت‌تأثیر جو عمومی از آب زاینده رود سهیمه بدهند» که اشاره‌ای است درباره نحوه تعیین سرنوشت زاینده رود در شهرکرد، می‌گوید: از قوه قضاییه و دادستان کل کشور درخواست کردیم تا به مسئله حقابه‌مردم و سهمیه مردم اصفهان از آب زاینده رود رسیدگی کنند تا برداشت غیرقانونی از آن صورت نگیرد. به گفته وی، براساس طومار شیخ بهایی، حقابه سهم بران از آب زاینده رود به‌ویژه اصفهانی‌ها مشخص است و دولت و وزارت نیرو نباید بدون در نظر گرفتن این حقابه‌ها برای آب این رود سهمیه تعیین کنند. حاج رسولی‌ها ادامه می‌دهد: مردم این حرف‌ها را (حرف‌های رئیس‌جمهور در شهرکرد) می‌شنوند و احساس می‌کنند که حق آنان ضایع شده است.نوشته شده توسط :Saeed.R
چهارشنبه 14 دی 1390-11:57 ب.ظ
نظرات() 

برخورد قاطع با قطع درخت در جنگل ابر

درست یک روز قبل از برگزاری نمایشگاه و همایش بزرگداشت بین‌المللی سال جهانی جنگل، معاون مناطق مرطوب و نیمه مرطوب سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در جمع خبرنگاران حاضر شد تا به انبوه پرسش‌های اصحاب رسانه درباره جنگل‌های شمال پاسخ دهد.

 اما شاه بیت این نشست سخنان فریبرز غیبی مدیرکل دفتر امور منابع جنگلی، در واکنش به تخریب اخیر جنگل ابر بود که گفت: سازمان جنگل‌ها به هیچ وجه از موضع خود مبنی بر مصون ماندن جنگل ابر عقب نشینی نمی‌کند و با هرگونه احداث جاده در این رویشگاه بی‌نظیر جنگلی مخالف است.

غیبی که پیش از این هم بارها بر صیانت از جنگل ابر تاکید کرده است افزود: اخیرا تعدادی افراد ناآگاه شماری از درخت‌های این رویشگاه را قطع کردند اما این افراد فارغ از پست و مقامی که دارند شناسایی و به دادگاه معرفی شدند و سازمان جنگل‌ها در پیگیری این مسئله هیچ‌گونه کوتاهی و مسامحه‌ای نمی‌کند و حفاظت از این لکه جنگلی را یک اولویت می‌داند.

علی اوسط منتظری، معاون مناطق مرطوب و نیمه مرطوب سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور در این نشست خبر از افزایش سطح جنگل‌های شمال کشور داد و گفت: سومین عکسبرداری از جنگل‌های شمال کشور که در سال 73 انجام شده مساحت این جنگل‌ها را یک میلیون و 847 هزار و 886 هکتار نشان می‌دهد درحالی‌که بنا بر چهارمین مرحله عکسبرداری که در سال86 انجام شده این میزان به‌رقم یک میلیون و 939 هزار و 494 هکتار افزایش یافته است. به گفته وی، این افزایش ناشی از جنگل‌کاری در مناطق تخریب شده، خروج دام، حفاظت، احیا و غنی‌سازی جنگل‌های مخروبه بوده است.

وی در بخشی از سخنان خود به ضرورت خروج دام از جنگل و ساماندهی جنگل‌نشینان اشاره کرد و گفت: از آغاز اجرای طرح خروج دام از جنگل تا‌کنون یک میلیون و 326 هزار دام از جنگل خارج شده اما هنوز سه میلیون و 43 هزار و 654 واحد دامی دیگر در جنگل‌های شمال باقی مانده است که باید براساس طرح خروج دام از جنگل طی برنامه پنجم توسعه ساماندهی شوند.

برداشت چوب از یک میلیون و 70هزار هکتار جنگل‌های شمال

منتظری با اشاره به اینکه میزان برداشت از جنگل همواره کمتر از رویش بوده است، گفت: 23 درصد برداشت‌ها از مناطق تولیدی و 77 درصد از مناطق مخروبه جنگل و عرصه‌هایی برداشت می‌شود که نیاز به اصلاح بهداشتی دارند و به مرحله دیرزیستی رسیده‌اند. به گفته وی، در حال حاضر، یک میلیون و 70‌هزار هکتار از رویشگاه‌های یک میلیون و 400‌هزار هکتاری جنگل‌های شمال در اختیار 52 مجری طرح‌های جنگل‌داری است که براساس آن، 25 مجری خصوصی، 17مجری در قالب شرکت‌های تعاونی و 10مجری دولتی، از جنگل‌های شمال برداشت می‌کنند.

آنطور که این مقام مسئول می‌گوید برای جلوگیری از برداشت چوب از جنگل، طبق برنامه پنجم توسعه، 150 هزار هکتار از اراضی ملی شمال کشور به کشت و زراعت چوب اختصاص یافته و طی این برنامه 5‌ساله تمام این اراضی زیرکشت می‌رود. برای هر هکتار زراعت چوب 10میلیون تومان وام درنظر گرفته شده که انتظار می‌رود با این تمهید علاوه بر اشتغال‌زایی، برداشت از جنگل‌ها به حداقل ممکن کاهش یابد. معاون مناطق مرطوب و نیمه مرطوب سازمان جنگل‌ها که ریاست مرجع ملی جنگل را برعهده دارد در بخشی از سخنان خود گفت: 75 درصد از درختان سرپای جنگل‌های شمال سالم و 25 درصد آسیب‌دیده هستند که باید از جنگل خارج شوند. وی دراین نشست به تدوین برنامه اقدام‌ ملی جنگل اشاره کرد و گفت: این برنامه به‌صورت مشترک بین سازمان جنگل‌ها، فائو و مؤسسه‌ تحقیقات جنگل و مرتع در دست تدوین است. برنامه‌ اقدام ملی در واقع، برنامه‌ای است که چگونگی اجرای طرح‌های عمرانی و نوع رفتارهای کشور در مباحث توسعه تعیین می‌شود و طی آن، خط قرمزهای منابع طبیعی برای اجرای طرح‌های عمرانی مشخص شده است. با اجرای این برنامه دیگر شاهد تخریب‌های ناشی از پروژه‌های عمرانی نظیر آنچه در دنا و ابر اتفاق افتاد نخواهیم بود.

همایش و نمایشگاه بزرگداشت سال جهانی جنگل

پیمان یوسفی آذر، دبیر همایش بزرگداشت سال جهانی جنگل هم در حاشیه این نشست به همشهری گفت: بزرگداشت سال جهانی جنگل ذیل دو بخش نمایشگاه و همایش در بوستان گفت‌وگوی تهران طی روزهای 5 و 6 دی‌ماه جاری (امروز و فردا) برگزار می‌شود که بازدید از نمایشگاه برای عموم مردم طی2 روز آزاد است اما همایش، روز سه‌شنبه 6 دی‌ماه از ساعت 9 الی 12 با حضور کارشناسان و متخصصان جنگل برگزار می‌شود با این امید که این همایش و نمایشگاه بتواند توجه مسئولان و عموم مردم را به اهمیت جنگل جلب کند و در واقع بستری برای حفظ اندک جنگل‌های باقیمانده کشورمان شود.نوشته شده توسط :Saeed.R
پنجشنبه 8 دی 1390-09:04 ب.ظ
نظرات() 

یک سیرک؛ متهم اصلی جابه‌جایی غیر قانونی بچه شیرها

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست با تشریح جزئیات پیدا شدن یک بچه شیر دیگر در تهران از احتمال لغو مجوز فعالیت سیرکی خبر داد که قصد داشته 6 بچه شیر را طی‌ هفته گذشته به‌صورت غیرقانونی از بابلسر به اصفهان منتقل کند.

  اصغر محمدی فاضل در گفت‌وگو با ایسنا، درخصوص پیدا شدن یک قلاده شیر دیگر در پایتخت گفت: با توجه به بحث‌ها و اطلاع‌رسانی صورت گرفته، توجه مردم به موضوع شیرها جلب شد و بر این اساس عده‌ای متوجه شدند که نگهداری حیوانات وحشی بدون مجوز سازمان حفاظت محیط‌زیست تخلف است و به همین دلیل هم‌اکنون برخی برای تحویل حیوانات وحشی که در اختیار دارند به سازمان حفاظت محیط‌زیست مراجعه می‌کنند.

وی افزود: حوالی ظهر پنجشنبه گذشته یکی از شهروندان ساکن در منطقه مرکزی تهران طی تماس با سازمان حفاظت محیط‌زیست اعلام کرد که یک قلاده بچه شیر نر حدود 7 ماهه در اختیار دارد و می‌خواهد آن را تحویل سازمان حفاظت محیط‌زیست بدهد.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست ادامه داد: بررسی‌های تکمیلی نشان داده است که این فرد، بچه شیر مذکور را از یکی از باغ‌وحش‌ها بدون مجوز خریداری کرده است که عمل خرید، فروش و انتقال آن غیرقانونی بوده و سازمان حفاظت محیط‌زیست پرونده باغ‌وحش مذکور را برای طی مراحل قانونی به مرجع قضایی منتقل کرده است.

وی ادامه داد: شیری که هم‌اکنون تحویل سازمان حفاظت محیط‌زیست شده است به‌دلیل تغذیه نامناسب و عدم‌اطلاع فرد از نحوه تغذیه صحیح این حیوان، دچار نرمی شدید استخوان شده است و کارشناسان سازمان حفاظت محیط‌زیست شیر مذکور را به کلینیک دامپزشکی دانشگاه تهران برای درمان منتقل کرده‌اند.فاضل با اشاره به اینکه اقدامات قانونی لازم درخصوص این موضوع انجام شده است‌ گفت: در عین حال با توجه به همکاری صورت گرفته توسط فرد تحویل‌دهنده این بچه‌شیر مشکلی برای این فرد ایجاد نمی‌شود لذا به تمامی شهروندانی که در منازلشان حیوان وحشی نگهداری می‌کنند تاکید می‌کنیم که هر چه سریع‌تر با توجه به اینکه نگهداری این حیوانات بدون مجوز سازمان حفاظت محیط‌زیست خلاف قانون است و از سوی دیگر می‌تواند موجب بروز مشکلات بهداشتی برای خانواده‌ها شود، نسبت به استرداد این حیوانات به این سازمان اقدام کنند.

6 قلاده شیر پیدا شده آفریقایی هستند

معاون محیط طبیعی و تنوع‌زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست درخصوص 6 قلاده شیری که در خیابان‌های تهران چندی‌پیش پیدا شد‌گفت: قطعا این شیرها از نژاد آفریقایی هستند و اظهارنظرهای غیرکارشناسی در این خصوص تنها جنبه‌های تبلیغاتی دارد و برخی‌ها اظهارنظرهایی می‌کنند که به هیچ‌عنوان صحیح نیست. وی افزود: این 6 قلاده توله شیر از باغ‌وحشی در بابلسر در حال انتقال به سیرکی در اصفهان بودند و از اداره کل محیط‌زیست مازندران خواسته شده تا در محل حاضر شده و نسبت به تهیه گزارشی از باغ‌وحش مذکور اقدام کنند که هنوز این گزارش برای ما ارسال نشده است.

این مقام مسئول در سازمان محیط‌زیست تصریح کرد: بررسی‌های بالینی نشان می‌دهد که این شیرها در داخل باغ‌وحش به دنیا آمدند ولی به‌صورت غیرقانونی به فروش رسیده و به‌صورت غیرقانونی نیز نقل و انتقال شدند. وی گفت: این شیرها با یک اسب‌کش در حال انتقال به اصفهان بودند که در تهران 3 قلاده از آنها از یدک اسب‌کش به‌دلیلی خارج شده که 2 قلاده از آنها پیدا می‌شوند و یک قلاده بر اثر تصادف تلف می‌شود.

وضعیت نامناسب 3 قلاده شیر

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست تصریح کرد: فردی که در حال انتقال این شیرها بوده است پس از درج اخبار آن روز، چهارشنبه‌خود را به سازمان حفاظت محیط‌زیست معرفی کرده است و پس از مراجعه به پارک پردیسان
3 قلاده شیر دیگر را نیز با خود به آنجا آورده است.

وی افزود: بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که 3 قلاده شیر دیگر به هیچ عنوان در شرایط بهداشتی خوبی قرار ندارند و از سوی دیگر به‌دلیل تغذیه و استرس بالا حین انتقال و یک هفته معطلی در تهران، وضعیت نامناسبی دارند که در این خصوص اقدامات اولیه دامپزشکی و تغذیه‌ای درخصوص آنها انجام شده است و تمام افراد ذی‌نفع و مرتبط با موضوع توسط اداره کل محیط‌زیست استان تهران به مرجع قضایی معرفی شدند. وی گفت: هم‌اکنون 2 شخصیت حقوقی به مرجع قضایی درخصوص این پرونده معرفی شدند؛ یکی شرکتی که ادعا کرده در حال نقل و انتقال این شیرها بوده و هم‌باغ‌وحش بابلسر درخصوص فروش غیرقانونی آنها. شرکتی که نسبت به نقل و انتقال این شیرها اقدام کرده است یک سیرک است که هم‌اکنون در اصفهان و چند استان دیگر نیز فعالیت دارد.

فاضل با اشاره به اینکه شرکت متخلف در این خصوص علاوه بر جریمه نقدی، پروانه‌ فعالیتش نیز مورد بازنگری قرار می‌گیرد‌گفت: هم‌اکنون دستور داده‌ایم تا استان‌هایی که سیرک مذکور در آنها فعالیت داشته از سوی ادارات کل محیط‌زیست استان مورد بازدید قرار گیرد و اگر در مواردی نیز اقدام به نگهداری غیرقانونی جانورانی بدون کسب مجوز از سازمان محیط‌زیست کرده‌اند‌ برخورد قانونی صورت می‌گیرد. وی با اشاره به اینکه گزارش‌های دیگری درخصوص تخلف سیرک مذکور وجود دارد گفت: احتمال ابطال مجوز فعالیت این سیرک وجود دارد.

به گزارش ایسنا، بررسی‌ها حاکی از آن است که سیرک متخلف در پرونده شیرهای تهرانی همان سیرکی است که چند سال قبل فعالیتش در پایتخت مورد اعتراض گروه‌های طرفدار حفظ محیط‌زیست و تعداد زیادی از کارشناسان این عرصه قرار گرفته بود.نوشته شده توسط :Saeed.R
پنجشنبه 8 دی 1390-09:02 ب.ظ
نظرات() 

جنگل‌های نیمه خشک زاگرسی

محیط زیست > منابع‌طبیعی  - مرتضی ابراهیمی رستاقی:
جنگل‌های نیمه خشک زاگرسی نه تنها وسیع‌ترین محدوده جنگلی فراهیرکانی هستند بلکه فراخ‌ترین پهنه گسترش را در انواع رویش‌های جنگلی کشور دارند.

حد و مرز جنگل‌های نیمه خشک زاگرسی (که به‌طور عام تحت عنوان جنگل‌های زاگرسی از آن یاد می‌شود) را دامنه گسترش گونه‌های جنس بلوط، به‌ویژه بلوط ایرانی تعیین می‌کند. براین مبنا جنگل‌های زاگرسی در امتداد رشته کوه‌های زاگرس از مرز ایران و ترکیه در شمال غربی کشور (استان آذربایجان غربی) شروع و به جنوب روستای دادنجان شهرستان فیروزآباد در استان فارس ختم می‌شود و در این امتداد 10استان کشور، یعنی آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان و فارس را درمی نوردد. وسعت کنونی جنگل‌های زاگرس حدود 6 میلیون هکتار است.

وسعت جنگل‌های زاگرس

بالغ بر 40 درصد از وسعت کل جنگل‌های کشور را جنگل‌های زاگرس شامل می‌شوند و از این نظر وسیع‌ترین محدوده جنگلی به شمار می‌آیند. 9رشته رودخانه درجه یک کشور 7رشته آن به شرح زاب کوچک، سیروان، کرخه، کارون، دز، جراحی و زهره که وسعت حوضه‌های آبخیز این رشته رودها بالغ بر 126هزارکیلومترمربع است از زاگرس سرچشمه گرفته و پس از عبور از فیلتر جنگل‌های زاگرس به دشت‌های وسیع فلات ایران راه می‌یابند. رشته رودهای یاد شده حدود 40درصد آب‌های جاری کشور را شامل می‌شوند درحالی‌که تنها 7درصد وسعت کل کشور را دربرمی‌گیرند.در ترکیب جنگل‌های زاگرس حداقل 182گونه درختی و درختچه‌ای حضور دارند که برخی از مهم‌ترین گونه‌های آن عبارتند از:بلوط ایرانی، بلوط مازودار، بلوط وی ول، انواع کیکم، انواع بادام، زبان گنجشک، بنه، خنجک، داغداغان، محلب، راناس، انواع شیر خشت، انواع ارجنک، پلاخور، انجیر، ارس، انواع گلابی، ارغوان، مورد، چنار، گردو، ارس، سماق، انواع زالزالک و ... . علاوه بر گونه‌های فوق گونه‌های زیر که برخی از آنها از جمله گونه‌های منطقه مدیترانه‌ای محسوب می‌شوند به‌صورت محدود در جنگل‌های زاگرس رویش دارند:
قره تاج، زربین، خرنوب، زیتون، اوجا، آزاد، لرگ و انگور کولی

تهدیدات جنگل‌های زاگرس

اگر چه همه انواع جنگل‌های کشور در معرض تهدیدات مختلف قرار دارند اما باید اذعان داشت که جنگل‌های زاگرس به دلایل مختلف از جمله مهم‌ترین آن یعنی تمرکز بالای جمعیتی و توان محدود اکولوژیک در معرض بیشترین تهدیدات قراردارند که اهم آنها عبارتند از:
- فشار چرای دام در عرصه‌های جنگلی: سراسر جنگل‌های زاگرس تحت تعلیف دام‌های ساکن و عشایری قرار دارد و تعداد دام در این عرصه‌ها چندین برابر ظرفیت تولید علوفه کف جنگل است و لذا با قطع درختان و سرشاخه‌بری، بخشی از نیاز غذایی دام تامین می‌شود و از این رهگذر ضمن اینکه تجدید جنسی جنگلی کاملا مختل شده حتی لاشبرگ کف جنگل نیز مورد تعلیف دام که ترکیب اصلی آن‌را بز تشکیل می‌دهد قرار دارد.
- توسعه بی‌رویه زراعت دیم زیر آشکوب جنگل: بخش وسیعی از جنگل‌های زاگرس حتی در شیب‌های بالاتر از 50درصد ‌نیز تحت زراعت دیم قرار دارد که از این رهگذر ضمن امحای تدریجی توده‌های جنگلی کانون اصلی فرسایش خاک محسوب می‌شوند.
تامین سوخت و مصارف روستایی:
- بخش عمده‌ای از سوخت مورد نیاز جوامع جنگل‌نشین و مصارف روستایی نظیر حصارکشی پیرامون زراعات و باغات بیش از رویش سالانه توده‌های جنگلی تامین می‌شود.
- طرح‌های توسعه‌ای: اجرای طرح‌های توسعه‌ای که به‌طور عموم ناهماهنگ با مدیریت منابع طبیعی تجدید‌شونده اعمال می‌شود، نظیر راه‌سازی، خطوط انتقال نیرو و انرژی و سد‌سازی‌، خسارات جبران‌ناپذیری را به جنگل‌های زاگرس وارد می‌کند.
- بهره‌برداری از معادن و محصولات فرعی یا ثانویه جنگل
-پدیده خشکیدگی بلوط‌هانوشته شده توسط :Saeed.R
یکشنبه 4 دی 1390-10:23 ب.ظ
نظرات() 

آشنایی با جنگل

جنگل، به زمینی اعم از خشکی و آبی گفته می‌شود که عمدتاً از درخت و درختچه همراه با سایر رستنی‌ها و علف‌های خودرو پوشیده شده باشد مشروط بر آن که مساحت آن کمتر از نیم هکتار و تاج پوشش درختی آن به طور طبیعی کمتر از 5 درصد نباشد

جنگل‌ها در تمام نواحی زمین که قابلیت رشد درخت در آنها وجود دارد و از نظر ارتفاع در زیر خط درخت قرار دارند یافت می‌شوند، مگر اینکه بارش باران در آنجا کم بوده، یا تناوب آتش سوزیهای طبیعی زیاد باشد.

جنگل

جنگل‌ها عمدتاً شامل تعداد زیادی از گونه‌های درختان با ارتفاع مختلف می‌باشند، و در کنار اینها درختچه‌ها و درختان جوان رشد می‌کنند، که سبب استفاده بهینه از نور آفتاب می‌شود.

یک جنگل به شکل طبیعی‌اش، محل زندگی بسیاری از جانوران و گونه‌های گیاهی می‌باشد، و زیست توده آن در هر واحد سطح، در مقایسه با بیشتر زیست بوم‌ها زیادتر می‌باشد.

جنگل‌های ایران که 8/8 درصد مساحت کشور را تشکیل میدهند، از نظر مدیریتی به 2 گروه جنگل‌های شمال و جنگل‌های خارج از شمال تقسیم می‌شوند.

جنگل‌های شمال به تمام ناحیه رویشی هیرکانی و خزری اطلاق می‌شود؛ و جنگل‌های خارج از شمال نیز در 4 ناحیه رویشی دیگر قرار دارند.

حجم سرپای جنگل‌های شمال کشور، حدود 400 میلیون متر مکعب و جنگل‌های خارج از شمال حدود 200 میلیون متر مکعب است.

جنگل، هدیه خدایی و نخستین دوست بشر به شمار می‌رود. هیچ یک از پدیده‌های طبیعت به اندازه جنگل در زندگی آدمیان نقش اساسی و سازنده ندارند.

جنگل

انسان آغازین تنها در پناه جنگل توانست به حیات و تولید نسل خود ادامه دهد، او نیازمندی‌های روزانه خود را از جنگل بدست می‌آورد.

بدین سان احترام به درختان و احساس دوستی نسبت به آنها پدیده‌ای است که منشا بسیار دیرین در پندار انسان‌ها دارد و افسانه‌های کهن اقوام و ملل مختلف جهان، سرشار از اساطیر گیاهی است.

در مجله پیش رو، مهم‌ترین و معروف‌ترین جنگل‌ها وپارک‌های جنگلی کشورمان را معرفی کرده‌ایم.نوشته شده توسط :Saeed.R
پنجشنبه 1 دی 1390-10:20 ق.ظ
نظرات() 

پیدا شدن 3 شیر در تهران مشکوک است؛ جدول قاچاق حیوانات در پایتخت

مدیرکل محیط زیست استان تهران با مشکوک خواندن پیدا شدن سه قلاده شیر در پایتخت گفت: متاسفانه قاچاق گربه‌سانان اخیرا افزایش یافته است و قطعا محیط زیست استان تهران با این دسته از قاچاقچیان برابر قانون به شدت برخورد می‌کند.

دکتر رسول علی اشرفی‌پور با اشاره به اینکه در پی پیدا شدن دو قلاده شیر زنده و یک قلاده شیر که بر اثر تصادف کشته شده است در منطقه شیان لویزان ماموران یگان حفاظت محیط زیست استان تهران یک مرحله پایش سراسری را در جنگ لویزان انجام دادند، افزود: خوشبختانه مورد مشابهی در این خصوص یافت نشد.

وی با اشاره به اینکه شیرها تحویل کارشناسان دفتر حیات وحش آبزیان سازمان حفاظت محیط زیست شدند، افزود: پیدا شدن شیر آن هم در تهران مشکوک است و ماموران محیط زیست استان تهران همچنان در حال پیگیری موضوع هستند.

مدیرکل محیط زیست استان تهران با تاکید بر اینکه زمانی قاچاق پرندگان مرسوم بود، افزود: متاسفانه طی سال‌های گذشته قاچاق حیوانات چهارپا خصوصا از مرزهای شرقی کشور افزایش یافته است که در این خصوص موضوع را به مراجع ذی‌ربط گزارش کردیم.

وی گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که قاچاق گربه‌سانان خیلی مورد توجه قاچاقچیان بوده است. این در حالیست که مردم باید آگاه باشند که براساس قانون نگهداری، حمل‌ونقل و خرید و فروش این دسته از حیوانات بدون مجوز جرم بوده و قطعا هم فروشنده و هم خریدار به مرجع قضایی معرفی می‌شود.

جدول کشفیات اداره کل محیط زیست تهران درباره قاچاق حیوانات

ردیف نام حیوان قاچاق شده تعداد مورد قاچاق
1 مارآبی 18 حلقه
2 سمندر لرستانی 4
3 سنجاب وحشی 23
4 لاک‌پشت برکه‌ای غیربومی 48
5 لاک‌پشت بومی 3
6 آهو 2 راس
7 انواع پرندگان وحشی 20 بهله
8 بلبل خرما و طرقه 256 قطعه
9 خارپشت 3
10 کلاغ گردن بور 6 قطعه
11 هدهد 6 قطعه
12 کبک 2 قطعه
13 روباه 4 قلاده
14 کلاغ نوک قرمز یک قطعه

مدیرکل محیط زیست استان تهران به آمار کشفیات اداره‌ کل محیط زیست استان تهران در نیمه نخست امسال اشاره و تصریح کرد: براساس آمارها در این مدت 18 حلقه مار آبی، 4 سمندر لرستانی، 23 سنجاب وحشی، 48 لاک‌پشت برکه‌ای غیربومی، 3 لاک‌پشت بومی، 2 راس آهو، 20 بهله انواع پرندگان وحشی، 256 قطعه بلبل خرما و طرقه، 3 خارپشت، 6 قطعه کلاغ گردن بور، 6 قطعه هدهد، 2 قطعه کبک، 4 قلاده روباه و یک قطعه کلاغ نوک قرمز از قاچاقچیان کشف و ضبط شده است.

وی با اشاره به اینکه از زمان فعال‌سازی گشت یگان حفاظت محیط زیست استان تهران خرید و فروش حیوانات وحشی در ملاعام به شدت کاهش یافته است، افزود: اکثر حیوانات کشف شده از بازار خلیج آزادگان تهران و برخی مناطق خرید و فروش غیرمجاز در استان تهران و گزارشات مردمی واصله بوده است.

مدیرکل محیط زیست استان تهران به ایسنا گفت: قطعا محیط زیست استان تهران برابر وظایف قانونی خود با متخلفان و قاچاقچیان حیوانات وحشی به شدت برخورد کرده و ضمن تشکیل پرونده و معرفی آنها به دادگاه نسبت به دریافت ضرر و زیان وارده نیز اقدام می‌کنند.نوشته شده توسط :Saeed.R
پنجشنبه 1 دی 1390-10:13 ق.ظ
نظرات()